Właściwości zdrowotne naparu z hibiskusa

Malwa sudańska, w Polsce znana głównie jako hibiskus, to roślina posiadająca nie tylko wiele prozdrowotnych właściwości, ale również wyróżniająca się pięknym wyglądem, dzięki czemu często pełni funkcję ozdobną. Pochodzi z Azji oraz północnej części Afryki, natomiast obecnie można ją spotkać na całym świecie.

Napar z suszonych kwiatów hibiskusa

W wielu regionach Azji oraz północnej Afryki napoje przygotowane na bazie hibiskusa są niezwykle popularne. Dzieje się tak, dlatego że wyróżniają się swoim intensywnym, delikatnie kwaskowatym aromatem, a co najważniejsze ich regularne stosowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia, jak i urody.

Suszone kwiaty hibiskusa, w przeciwieństwie do liści herbaty, pozbawione są teiny. Dzięki temu przyrządzony z nich napar można pić nawet bezpośrednio przed pójściem spać i można go podawać dzieciom w każdym wieku praktycznie bez ograniczeń.

Hibiskus właściwości prozdrowotne

Oprócz pięknego wyglądu i lubianego przez wiele osób aromatu, Malwa sudańska posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Stosowana jest bardzo często w trakcie infekcji ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, pomaga również w łagodzeniu kaszlu.

Warto jednak stosować napar z hibiskusa jako element codziennej diety, ponieważ zostało udowodnione naukowo, że wpływa on pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy pomaga między innymi w prawidłowym funkcjonowaniu układu krwionośnego. Do wyróżniających hibiskus właściwości należy również zaliczyć wspomaganie trawienia, zapobieganie gromadzeniu się wody w organizmie i powstawania kamieni nerkowych czy wspomaganie w leczeniu cukrzycy.

Jak przygotować napar z hibiskusa?

Do przygotowania naparu z malwy sudańskiej wykorzystuje się jej suszone kwiaty. Tak samo jak w przypadku zakupu innych produktów spożywczych przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią jakość suszu.

W celu uzyskania dobrego naparu, należy zwrócić również uwagę na sam proces parzenia. Suszone kwiaty hibiskusa można przygotowywać zarówno na zimno, jak i na gorąco, w zależności od własnych upodobań. W obu przypadkach napój będzie bogaty między innymi w witaminę C, flawonoidy czy kwasy organiczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here