Jak pracować z domu tak, by nie stracić motywacji?

Wielu z nas marzy o tym, by pracować z domu. Czy to jako freelancer z własną firmą, czy jako pracownik innej firmy, jest wiele powodów, dla których perspektywa pracy z domu jest tak atrakcyjna. Dzięki wielu dostępnym obecnie serwisom internetowym (np. www.zarobkowyninja.pl) bardzo łatwo można znaleźć sposób na to, aby pracować z domu dokładnie na takich warunkach, jakie sobie wymarzyliśmy.

Bardzo szybko może się jednak okazać, że nie jest tak różowo, jak mogłoby się wydawać. Prawdopodobne jest, że prędzej czy później napotkasz przeszkodę w formie braku motywacji. Jest to zdecydowanie najgorszy wróg freelancera, ale da się go pokonać. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, by nie stracić motywacji pracując z domu.

Grunt to odpowiednie nastawienie

Tak jak czasem ciężko jest się odciąć od pracy po ciężkim dniu, tak bardzo trudno może być nam po prostu się rozkręcić. Prokrastynacja sprawia, że nawet tak żmudne czynności, jak sprzątanie, zdają się być atrakcyjną alternatywą. Pierwszą rzeczą, którą należy więc zrobić, jest dobrze się nastawić. Praca jest Ci w końcu potrzebna, dlatego pomyśl o tym, że idziesz zarabiać pieniądze, mimo tego, że nie wychodzisz z domu. Choć perspektywa siedzenia cały dzień w piżamie jest niewątpliwie kusząca, to jednak jeśli ubierzesz się tak, jakbyś wychodził do pracy pozwoli Ci wejść w mentalną przestrzeń dużo bardziej nastrajającej do roboty.

Organizacja i rutyna stanowią klucz

Skoro już o tym mowa, to bardzo dobrym pomysłem jest trzymanie się stałej rutyny. Zaplanuj godziny, w których pracujesz, zorganizuj sobie stanowisko pracy, które pozostanie niezmienne. Im bardziej szczegółowy plan dnia sobie rozpiszesz, tym łatwiej będzie Ci przechodzić przez wszystkie etapy, czyli tym szybciej uwiniesz się ze swoją pracą i tym więcej będziesz miał czasu na relaks. Co za tym idzie, pamiętaj również o regularnych przerwach – znacznie wpłyną one na Twoją efektywność!

Nie daj się rozkojarzyć

Będąc w domu nie tylko my sami będziemy powodem swojej prokrastynacji. Bardzo często rodzina może traktować naszą obecność jako dostępność. Nawet jeśli nie chcą nawet, byśmy wykonywali prace domowe, to może nadarzyć się okazja do zwykłej rozmowy, co może całkowicie rozwalić nam dzień. Dlatego istotne jest, aby wytyczyć jasne granice – i to najlepiej jeszcze przed tym, jak pojawią się problemy. Oczywiście, często rozkojarzamy sami siebie – jest to jedno z przekleństw wszechobecnej dostępności internetu. Na szczęście istnieją aplikacje ograniczające dostęp do internetu, które w znacznym stopniu mogą pomóc ograniczyć czas, który spędzamy na innych aktywnościach, niż praca.

Zadbaj o siebie

Nie samym chlebem żyje człowiek. Trudno o dobrą motywację do pracy, kiedy czujemy, że pochłania ona całe nasze życie. Zorganizuj sobie czas na odpoczynek każdego dnia. Jeśli zadbasz o to, by codziennie po pracy całkowicie się od niej odgrodzić emocjonalnie, to na następny dzień będziesz mieć znacznie więcej energii i, co jeszcze ważniejsze, motywacji do dalszej pracy. Jeśli tak uczynisz, na pewno będzie Ci łatwiej docenić to, że pracujesz dokładnie tak, jak to sobie wymarzyłeś.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here