środki przeczyszczające

Szacuje się, że kłopoty z regularnym wypróżnianiem ma obecnie co trzeci Polak. To poważny problem cywilizacyjny, który w dużym stopniu wynika ze zmiany trybu życia na siedzący i coraz większej ilości czasu, jaką spędzamy za biurkiem albo przed telewizorem, a mniejszej poświęcanej na aktywność fizyczną. Zaparcia mogą nie tylko powodować dyskomfort, ale również przyczyniać się do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego wiele osób sięga po środki przeczyszczające. Czy ich zażywanie jest skutecznym sposobem na radzenie sobie z tą dolegliwością? Kiedy należy unikać zażywania takich preparatów?

Środki przeczyszczające dostępne w sprzedaży w formie tabletek oraz czopków należą obecnie do jednych z najczęściej kupowanych. Ich skuteczność przekonuje pacjentów o tym, że stanowią odpowiedni sposób radzenia sobie z uciążliwym problemem. Warto jednak pamiętać, że środki przeczyszczające nie powinny być stosowane zbyt często.

Kiedy nie sięgać po leki przeczyszczające?

Okazuje się, że zbyt częste stosowanie takich preparatów może mieć fatalne skutki. Pomimo tego, że początkowo tabletki, czopki i dostępne w innych formach środki przeczyszczające mogą wykazywać wysoką skuteczność, to w miarę ich przyjmowania może ona spadać. Organizm zaczyna przyzwyczajać się do przyjmowanego leku, a jelita stają się leniwe i pracują coraz słabiej. W efekcie, by lek rzeczywiście zadziałał, zachodzi konieczność przyjmowania jego coraz większych dawek.

Dlatego zaleca się, by środki przeczyszczające przyjmować doraźnie. Zatem jest to metoda najskuteczniejsza dla osób, które mają chwilowe problemy z wypróżnieniem. Stosowanie preparatów może być również konieczne wtedy, gdy pacjent jest szykowany do badania diagnostycznego. Stałe przyjmowanie takich leków może mieć poważne skutki uboczne.

Inne sposoby walki z uporczywymi zaparciami

Warto jednak pamiętać, że środki przeczyszczające takie jak czopki i tabletki to nie jedyny sposób radzenia sobie z problemem. Istnieje również wiele innych preparatów, które mogą pomóc w przywróceniu prawidłowej pracy jelit. Należy tylko wiedzieć, gdzie ich szukać.

Przykładem może być miąższ aloesu, który wpływa korzystnie na wiele procesów zachodzących w organizmie, w tym reguluje pracę jelit. Wybierajmy jednak tylko ten najlepszy z dużą zawartością miąższu w preparacie. Pomocny może być również suplement z błonnikiem. Jak wiadomo dieta uboga w ten składnik również może zakłócać pracę jelit. Bardzo ważna jest też odpowiednia dawka ruchu, która doskonale wpływa na cały organizm, również na perystaltykę jelit.

Środki przeczyszczające mogą wykazywać się wysoką skutecznością i pomagać w zaparciach. Należy je jednak przyjmować z umiarem i zawsze dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do leku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here