Nieinwazyjne badanie żył z wykorzystaniem ultrasonografii Dopplera

W każdym procesie leczenia prawidłowa diagnostyka stanowi bazę dla podejmowanych wszelkich działań. Ma ona zatem kluczowe znaczenie nie tylko dla podejmowania określonych decyzji, ale również przekłada się na ich skuteczność. Jedną z możliwych form diagnostyki jest badanie żył, które pozwala zdiagnozować między innymi tętniaki aorty czy choroby zastawek serca.

Badanie żył za pomocą USG Dopplera

Wykorzystanie aparatu USG Doppler pozwala na szeroką oraz nieinwazyjną diagnostykę, która pozwala wykrywać prawidłowości lub zmiany w przepływie krwi w obrębie tętnic szyjnych, tętnic podobojczykowych, a także serca, kończyn górnych i dolnych, narządów jamy brzusznej oraz narządów płciowych. W związku z tym, badania żył są skutecznym narzędziem w diagnostyce nadciśnienia tętniczego, podejrzenia choroby zakrzepowo – zatorowej żył kończyn dolnych, chorób sercowo – naczyniowych oraz miażdżycy, a także obrzęków kończyn dolnych i stanów po transplantacji narządów.

Diagnostyka chorób układu krążenia

Jak wspomniano powyżej, diagnostyka za pomocą ultrasonografii Dopplerowskiej to badanie żył, które jest nieocenione w przypadku kontroli ich wydolności i dobrostanu. Co istotne, tego typu Badania żył pozwalają nie tylko na wykrycie zmian, ale również na ich dokładną lokalizację. Mogą to być zatem zatory żylne czy tętniaki, które towarzyszą niewydolności żylnej czy zakrzepowemu zapaleniu żył.

Przebieg badania żył z wykorzystaniem ultrasonografii Dopplera

Badanie żył za pomocą ultrasonografii Dopplerowskiej pozwala na zbadanie kierunku oraz prędkości przepływu krwi. Jest to możliwe dzięki specjalistycznemu aparatowi, którego głowica emituje fale ultradźwiękowe. Fale te obijają się od przepływającej krwi i powracają do urządzenia. Są one rejestrowane w postaci zmiany częstotliwości ultradźwięków, a ich obraz prezentowany jest na ekranie monitora.

Przygotowanie pacjenta do badania żył z wykorzystaniem ultrasonografii Dopplera

Przeprowadzenie badania żył z wykorzystaniem ultrasonografii Dopplera nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Wyjątkiem jest konieczność diagnostyki naczyń krwionośnych występujących w obrębie jamy brzusznej. Wówczas badanie żył musi zostać poprzedzone zachowaniem trzydniowej lekkostrawnej diety oraz przyjmowaniem symetykonu w celu pozbycia się nadmiaru gazów zgromadzonych w jelitach. Ponadto, zabieg wykonywany jest na czczo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here