Produkcja palet z tworzywa sztucznego

Tradycyjne palety były wykonywane i w dalszym ciągu są produkowane drewnianych desek. Ale współcześnie coraz większą rolę w procesach logistycznych zaczynają odgrywać palety z tworzywa sztucznego. Warto więc zastanowić się, z jakich tak naprawdę surowców pochodzą i jak wygląda proces ich produkcji.

Jakie tworzywa wykorzystuje się przy produkcji plastikowych palet?

Producent palet plastikowych wykorzystuje dwa rodzaje sztucznych włókien, zwanych polimerami- polipropylen (PP) i polietylen (PE). W ich składzie chemicznym i właściwościach fizycznych można dostrzec szereg różnic, ale najważniejsze z nich dotyczą głównie wytrzymałości na działanie czynników zewnętrznych.

Palety z polipropylenu cechują się większą lekkością i wytrzymałością. Twardy, mocny polimer jest odporny na działanie zarówno niskich jak i wysokich temperatur. Polietylen jest mniej wytrzymały i z pewnością to włókna PP są bardziej godne polecenia. Jest jednak jedna cecha, która sprawia, że palety z polietylenu są bardzo popularne, mimo gorszych parametrów. Tym czynnikiem jest cena. Dlatego wiele firm decyduje się na mniej trwałe, ale korzystniejsze cenowo rozwiązania.

Jak wygląda proces produkcyjny palety z tworzywa sztucznego?

Proces produkcyjne palet z tworzyw polimerowych nie należy do skomplikowanych. Polietylen lub polipropylen jest dostarczany w formie granulatu. Produkcja rozpoczyna się więc od podgrzewania plastikowych granulek do odpowiedniej temperatury. Podczas ogrzewania surowiec przyjmuje płynną postać. Kolejnym krokiem jest wlanie ciekłego polimeru do specjalnie przygotowanych, metalowych form (odpowiadających standaryzowanym rozmiarom palet). Ostatnim etapem produkcji jest chłodzenie wypełnionych płynną substancją form, aby polimer stał się ciałem stałym.

Surowiec, który w pełni zastygnie stanowi gotową do użycia paletę ze sztucznego tworzywa. Ciekawostką jest fakt, że producent palet plastikowych ma pełne ręce roboty i ciągle powstają nowe firmy wytwarzające polimerowe palety. Dzieje się tak dlatego, że na rynku jest ogromny popyt na palety, które nie pleśnieją, nie łamią się, są lekkie a przy tym łatwe do utrzymania w czystości. Wiele branż, takich jak przemysł spożywczy całkowicie przestawia się na Palety z tworzywa sztucznego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here