Kiedy warto zgłosić się do hematologa?

Hematolog jest specjalistą w zakresie chorób krwi i całego układu krwionośnego oraz krwiotwórczego.

Jego zadaniem jest profilaktyka, diagnostyka oraz leczenie ewentualnych schorzeń, których podłożem są zaburzenia krwi. Bardzo często w swojej pracy ściśle współpracuje z immunologiem, serologiem czy medykami, których specjalizacją jest transfuzjologia.

Jakie badanie może zlecić hematolog?

Najczęściej są to badania, których celem jest analiza krwi. Tutaj wymienić można podstawową morfologię krwi, ale także badania rozszerzone, których celem jest zbadanie poszczególnych czynników. Wyróżnia się przede wszystkim stężenie hemoglobiny, liczbę białych i czerwonych krwinek, OB, CRP. Badanie krwi bardzo często ma dać jasną odpowiedź o ewentualnych niedoborach, na przykład żelaza. Diagnozuje również stany zapalne czy choroby zakaźne.

Kiedy warto udać się do hematologa?

Najczęściej udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu. Okazuje się, że on również może zalecić podstawowe badania i wypisać skierowanie. W poważnych przypadkach, przy podejrzeniach groźnych schorzeń, które mogą zagrażać życiu pacjenta, internista nie podejmuje się samodzielnego leczenia. Wysyła do hematologa, by ten zlecił szczegółową diagnostykę albo wtedy, gdy podstawowe wyniki badań nie są zadowalające.

Aby móc udać się na wizytę do hematologa niezbędne jest skierowanie. Do lekarza o tej specjalizacji możemy udać się również prywatnie, bez skierowania. Gabinet tego rodzaju specjalisty znajdziemy bez problemu w sieci, wystarczy wpisać hasło typu „hematolog warszawa”, by znaleźć medyka, który przyjmuje w dogodnej dla nas lokalizacji.

Wizytę u hematologa warto odbyć, kiedy zauważamy już pierwsze niepokojące objawy. Te nie muszą od razu wskazywać na choroby krwi. O takich zalicza się między innymi przewlekłe zmęczenie, senność, utratę apetytu czy apatię.

Hematolog jest wskazany również w przypadku nawracających nudności, częstych infekcji dróg oddechowych bądź utraty masy ciała.

Specjalista w tym zakresie jest niezbędny, kiedy chory zauważa liczne i nawracające krwotoki z nosa, obrzęki pojawiające się bez przyczyny, siniaki, krwiaki podskórne. Hematologa można odwiedzić również, kiedy pacjent odczuwa bolesność kości, mięśni i stawów.

Choroba hematologiczna nie zawsze daje jasne objawy. Czasem jest to kaszel i duszności, innym razem gorączka i nadmierna potliwość albo stałe uczucie zimna. Symptomem może być też świąd skóry.

UWAGA!

Pamiętajmy, że niektóre choroby skóry można w prosty sposób zniwelować, zapisując odpowiednie leki czy chociażby zmieniając codzienną dietę. Nigdy jednak niepokojących objawów nie należy bagatelizować, ponieważ mogą zwiastować poważne schorzenie, w tym występowanie nowotworu.

Podczas wstępnej wizyty u hematologa, należy odpowiedzieć na wszystkie pytania zadawane podczas lekarskiego wywiadu. Tylko wtedy specjalista będzie w stanie zlecić odpowiednie badania, które staną się podstawą w celu zalecenia odpowiedniej kuracji. Tylko szybkie rozpoznanie pozwala wykluczyć chorobę, zanim ta przyczyni się do pojawienia się groźnych powikłań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here