skuter

Skutery w naszym kraju, cieszą się coraz większym zainteresowaniem, pozwalają w końcu bądź co bądź, na w miarę tanie oraz komfortowe przemieszczanie się, umożliwiają dojazd we wskazane miejsce a co za tym idzie wciąż wzrasta liczba osób która decyduje się na ich zakup. Oczywiście zanim zdecydujemy się na takie właśnie posunięcie, warto dowiedzieć się więcej na temat ewentualnych uprawnień, jakimi najzwyczajniej w świecie musimy dysponować.

Pewnie, że najczęściej ze skuterów korzystają młode osoby, choć i dla niektórych takie motorowery stają się ciekawą alternatywą, to idealne rozwiązanie dla osób które poszukują czegoś na styl roweru i samochodu w jednej co do tego postaci. Dodatkowo zaletą skuterów jest ich niska cena, oraz możliwość poruszania się nimi, bez potrzeby posiadania takich wymagań jak w przypadku samochodu.

Czy na skuter potrzebne są prawo jazdy?

Dosyć często słychać opinie, iż na skuter nie potrzeba prawo jazdy, tutaj należy jednak pamiętać, iż od kilku lat obowiązuje ustawa dotycząca kierowania takimi pojazdami, tym samym dokładnie precyzująca jakie wymagania musi spełnić ktoś, kto porusza się skuterem.

Aktualnie, aby prowadzić motorowej, pojazd jedno względnie wielośladowy jaki posiada silnik o pojemności nie większej niż 50 cm3 ewentualnie silnik elektryczny o mocy nie przekraczającej 4kW, posiadający ograniczenie do 45km/h potrzebne są prawo jazdy AM. Jakie warunki muszą być spełnione aby móc starać się o takie właśnie uprawnienia? :

Musimy mieć skończone 14 lat, tym samym posiadać pisemną zgodę ze strony rodziców lub innego prawnego opiekuna w przypadku gdy nie jesteśmy pełnoletni
Zdobyć orzeczenie lekarskie, które poświadczy o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do kierowania takimi pojazdami
Zapisać się na kurs w ośrodku jazdy, a także zdać egzamin jaki pozwoli nam na uzyskanie prawa jazdy

czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy

Dlaczego niektórzy ludzie, nie muszą posiadać prawo jazdy AM do kierowania skuterem?

Zapewne niejednokrotnie słyszeliśmy, iż ktoś nie posiada prawo jazdy AM do kierowania skuterem, jest to efektem tego, iż obecna ustawa weszła w życie ponad 5 lat temu, jeżeli wtedy byliśmy już pełnoletni lub posiadaliśmy kartę motorowerową, to możemy swobodnie poruszać się skuterem.
Nie liczmy jednak na pobłażliwość w sytuacji gdy wiele osób łamie prawo, a nawet zdejmuje ograniczniki prędkości jakie zastosowane są w skuterach, ewentualnie stan takiego pojazdu pozostawia bardzo wiele do życzenia. Skuter należy normalnie zarejestrować, jeździć wedle przepisów prawa drogowego, pamiętać o wszystkich zasadach związanych z jego bezpośrednią eksploatacją.

Z jakiego powodu warto przesiąść się na skuter?

Właśnie minimum pewnych formalności, wymogów prawnych czy potrzeby zdobywania dodatkowych oraz niezbędnych uprawnień, sprawia iż wiele osób decyduje się przesiąść właśnie na skuter. Można zresztą powiedzieć, iż coraz częściej to właśnie on staje się nijako alternatywą dla innych pojazdów, znacznie tańszą gdy chodzi nie tylko o jego utrzymanie, ale także spalanie, zatem niech nie dziwi fakt, iż przybywa osób jakie planują kupić skuter.

Warto tutaj wspomnieć, iż są to pojazdy w miarę funkcjonalne i praktyczne, jednak co za tym idzie jednocześnie dopuszczone do ruchu drogowego. Zatem jest to aspekt, którego nie należy bagatelizować oraz uwzględnić w sytuacji gdy zamierzamy podarować skuter osobie młodej, małoletniej czy też niedoświadczonej gdy idzie o zasady ruchu drogowego a nawet prowadzenie takich pojazdów. Dlatego właśnie jest to jeden z podstawowych powodów, dla których konieczność zdobycia prawo jazdy AM jest czymś niezbędnym, aby móc się poruszać skuterem.

na skuterze

Niestety w przeszłości zdarzały się sytuację, kiedy na skuter wsiadały osoby, bez jakiegokolwiek doświadczenia czy umiejętności, co nawet przy tak ograniczonej prędkości stanowiło nie lada zagrożenie. Dzisiaj już nie ma możliwości uniknięcia konsekwencji, otrzymania mandatu czy kary w sytuacji gdy przemieszczamy się skuterem, zatem warto zadbać o zdobycie odpowiednich uprawnień, inaczej mogą nas spotkać bardzo przykre konsekwencję.

Wiele szkół nauki jazdy wprowadza taki kurs do swojej oferty, tym samym gwarantują iż adekwatne przygotowanie czy zdobycie wiedzy, umiejętności do prowadzenia takim pojazdem, nie jest niczym trudnym. Z tego też powodu zapisanie się na takie właśnie szkolenie, powinno nie tylko przybliżyć nas do samodzielnego kierowania skuterem, lecz pozwolić na zdobycie prawa jazdy, niezbędnych do tego celu, tyczy się to zwłaszcza osób młodych i niepełnoletnich, jakie muszą go odbyć oraz skończyć.

[Głosów:7    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here