Alkomat

Spożywając alkohol w jakiejkolwiek postaci, nie można prowadzić pojazdów mechanicznych. Niemniej jednak często trudno ocenić, czy wciąż znajduje się on w organizmie, czy też możemy już pozwolić sobie na jazdę samochodem. Pomoże w tym dobrej jakości alkomat, który powinni posiadać nie tylko zawodowi kierowcy. Umożliwia on zachowanie bezpieczeństwa na drodze, wykluczając prowadzenie pojazdów, jeśli organizm nie strawił jeszcze całkowicie alkoholu.

Jak działają domowe alkomaty?

Domowy alkomat to niewielkich rozmiarów urządzenie, którego schemat działania jest bardzo prosty. Zawiera ono ustnik, przez który wdmuchuje się powietrze. Trafia ono do komory pomiarowej, w której znajduje się specjalny sensor. Dzięki wgranym bazom wzorcowym alkomat jest w stanie wykazać, czy w powietrzu znajduje się etanol. Cała procedura pomiaru trwa zaledwie kilkanaście sekund, natomiast uzyskany wynik jest niezwykle dokładny. Choć na rynku dostępne są różne rodzaje alkomatów, ich sposób działania jest bardzo podobny- we wnętrzu rządzeń znajdują się natomiast inne sensory odpowiedzialne za analizowanie składu wdychanego powietrza.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w domowy alkomat?

Spożywając alkohol, bezwzględnie unikamy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Niemniej jednak bardzo często dzień po zakrapianym wieczorze lub też kilka godzin po wypiciu letniego, orzeźwiającego drinka zadajemy sobie pytanie, czy możemy już wsiąść za kierownicę samochodu? Samodzielna ocena stanu trzeźwości jest niemożliwa, gdyż pomimo względnie dobrego samopoczucia, w naszym organizmie wciąż może znajdować się niestrawiony alkohol. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zrobienie krótkiego testu za pomocą alkomatu. Nowoczesne alkomaty są niezwykle dokładne, a zarazem proste w użyciu. Należy jedynie pamiętać o ich okresowej kalibracji, pozwalającej zachować jakość pomiarów.

Alkomat a bezpieczeństwo na drodze

Prowadzenie pojazdów mechanicznych będąc pod wpływem alkoholu, nie tylko grozi odpowiedzialnością karną, lecz również generuje znaczne niebezpieczeństwo zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Chcąc zapobiec wypadkom, zawsze warto sprawdzić stan trzeźwości. Badanie alkomatem:

  • można przeprowadzić w dowolnym momencie,
  • pozwala uzyskać wiarygodny wynik (pod warunkiem okresowego kalibrowania sprzętu),
  • jest bezbolesne,
  • nie wymaga żadnego przygotowania- wystarczy wdmuchnąć powietrze przez specjalny ustnik.

W alkomat powinien zaopatrzyć się każdy świadomy kierowca, lecz stanowi on niezbędne wyposażenie samochodu osoby zawodowo prowadzącej pojazdy mechaniczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here