Jak leczyć cukrzycę typu 2

Cukrzyca polega na zaburzeniu pracy trzustki oraz zaburzeniach metabolicznych, w wyniku których hormon regulujący poziom glukozy we krwi jest niedostatecznie wytwarzany. Cukrzyca typu 2 – insulinoniezależna – niegdyś występowała głównie u ludzi w wieku starszym. Obecnie jednak coraz częściej dotyka także młodych. Jak ją leczyć? Jak łagodzić objawy cukrzycy typu 2?

Cukrzyca typu 2 nazywana jest chorobą cywilizacyjną, ponieważ często występuje u osób prowadzących niezdrowy tryb życia i nie uprawiających aktywności fizycznej. Siedząca praca, otyłość, nadciśnienie, przypadki zachorowań na cukrzycę w rodzinie – wszystkie te czynniki wpływają na zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Leczenie cukrzycy typu 2

W cukrzycy typu 2 istotna jest regularność posiłków, ich odpowiednie komponowanie oraz zmniejszenie wagi. Zmiana stylu życia na znacznie zdrowszy niż przed diagnozą wydaje się oczywista. Cukrzycę typu 2 możemy zatrzymać na określonym etapie rozwoju lub spowolnić jej postęp dzięki wprowadzeniu odpowiedniej diety, ćwiczeń i eliminacji nałogów. Miażdżyca, nadciśnienie, zaburzenia wagi, a nawet uszkodzenie układu nerwowego, krwionośnego i wzroku to przypadki, na jakie narażamy się, nie lecząc cukrzycy. Szybka diagnoza zwiększa skuteczność leczenia cukrzycy typu 2.

Dzięki wprowadzeniu prawidłowej diety (specjalna dieta cukrzycowa – jadłospis warto stworzyć po konsultacji z dietetykiem) i planu treningowego możemy poprawić swoje samopoczucie i stan organizmu. W wyborze odpowiedniego trybu działania pomoże nam lekarz diabetolog lub… specjalista medycyny chińskiej. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, a więc wiąże się z układem pokarmowym, nerwowym i krwionośnym, wpływając na procesy następujące w organizmie. Medycyna chińska oparta na metodach holistycznych pozwala kompleksowo zająć się organizmem, wsłuchać się w niego i uregulować procesy w nim zachodzące. Lecząc cukrzycę odpowiednią dietą i ćwiczeniami, pozytywnie wpływamy także na stan wątroby, serca, trzustki i dzięki temu całego organizmu.

Dieta cukrzycowa – jadłospis

Odpowiednia dieta ma niebagatelny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia każdego człowieka. W przypadku wystąpienia cukrzycy typu 2 ważne jest opieranie diety na produktach o niskim indeksie glikemicznym: artykułach pełnoziarnistych, warzywach, roślinach strączkowych i zdrowych tłuszczach, które znajdziemy w oliwie z oliwek, oleju lnianym, orzechach, chudym mięsie, rybach i nabiale. Stworzą one posiłki dające siłę i chęć do działania, nie zwiększając przy tym poziomu glukozy we krwi.

Ponadto dzięki wprowadzeniu codziennej, regularnej aktywności fizycznej, zdrowej diety, konsultacji z lekarzem lub specjalistą medycyny holistycznej, a także rezygnacji z używek – alkoholu, papierosów i innych substancji, możemy uchronić się przed cukrzycą typu 2, a w przypadku jej zdiagnozowania – spowolnić lub zatrzymać rozwój choroby, by cieszyć się życiem w dobrej kondycji.

W przypadku cukrzycy typu 2 musimy zrezygnować z jedzenia słodyczy, białego pieczywa i innych wypieków z białej mąki, a także z większości owoców, które przez zawartość cukru – fruktozy, niebezpiecznie podnoszą poziom glukozy we krwi. Nie jest wskazany również alkohol, fast-foody i tłuste potrawy, ale przecież możemy bez nich żyć i cieszyć się dobrym samopoczuciem nawet w przypadku, gdy nie wystąpi u nas cukrzyca typu 2.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here