Jak dokonać wyboru samochodu używanego?

Kupowanie samochodów używanych jest obecnie praktyką popularną i szeroko uzasadnioną. Kierując się względami praktycznymi wybieramy rozwiązania sprawdzone i nie obciążające zanadto portfela. Oczywiście konsekwencje naszej decyzji często mogą zaowocować dobrym samochodem, jak i pechową maszyną, której naprawa pochłonie pieniądze, jakie w założeniu jej kupienie miało pomóc nam zaoszczędzić.

Z tego powodu, aby móc bezpieczniej poruszać się w sferze samochodów używanych, warto poznać kilka faktów dotyczących ich wyboru. Jak ocenić wiek samochodu nie tylko z dokumentów? Skąd wiadomo, że samochody używane Toyota i podobne jej marki uchodzą za pewniejsze? Oto kilka uniwersalnych zagadnień, które mogą przydać się w większości sytuacji.

Uwaga na prywatne oferty

Wiele osób sprzedaje swoje samochody prywatnie. Dla kupujących jest to źródłem największego niebezpieczeństwa. Często podczas kupna samochodu nie jesteśmy w stanie ocenić jego realnego stanu, a właściciel, któremu zależy na sprzedaniu pojazdu, chętnie zatai przed nami usterki i kolizje w których brała udział. Wiele osób straciło pieniądze i czas na przeglądy u mechanika, by po pół roku od kupna zamaskowana dotąd usterka ujawniła się w całej okazałości. Jednak istnieje jeszcze ciekawsze i bezpieczniejsze rozwiązanie – mianowicie sprzedawcy, tacy jak www.toyota-radosc.pl. Prezentują one szeroką gamę samochodów (w tym wypadku są to zarówno nowe, jak i używane Toyoty), a jednocześnie dają pewność co do prezentowanych na ich temat danych.

Ocena wieku i przebiegu samochodu – nie takie oczywiste

Wiek samochodu to nie zawsze tylko liczba, która stoi w papierach. Sugerowanie się ilością przejechanych kilometrów także wielu osobom nie wyszło na dobre za sprawą „cofania” liczników przez sprzedawców. Należy pamiętać także, że istnieje wiele sposobów na wizualne odmłodzenie samochodu – od zadbania o pozbycie się widocznych rys na lakierze, po wymiany tapicerki lub gałki zmiany biegów. Trudno ustrzec się przed zwiedzeniem. Najlepszym środkiem zaradczym jest uważne obejrzenie samochodu przed kupnem lub skorzystanie z usług licencjonowanego sprzedawcy.

Marki godne zaufania

Jeśli już decydujemy się na zakup samochodu używanego, najpewniejszym rozwiązaniem będzie pojazd marki słynącej ze swojej żywotności (zwłaszcza w odniesieniu do jednostki napędowej). Dzięki temu, iż jest z drugiej ręki, jego cena znacząco spadnie, a jednocześnie będziemy mogli cieszyć się sprawną jazdą jeszcze przez długi czas. Nie jest bowiem tajemnicą, że wśród marek samochodów wyróżniamy te bardziej i mniej długowieczne – jedne mogą przetrwać nawet i kilkunastu właścicieli, a drugie już po kilku kierowcach będą nosiły ślady znacznego zużycia (oczywiście mówimy tu o pewnym poziomie ogólności, gdyż czynników odpowiadających za stan konkretnego auta jest mnóstwo). Powszechnie znanymi i wytrzymałymi są takie samochody jak używane Toyoty lub Ople. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji, jednak wielu doradców wskazuje te właśnie marki jako jedne z najmniej awaryjnych.

Cennych rad i wskazówek znajdzie się naprawdę mnóstwo. Zależą one zarówno od rodzaju poszukiwanego pojazdu, jak i parametrów, których od niego oczekujemy. Powyższe kwestie powinny jednak znacząco pomóc podczas poszukiwania odpowiedniego pojazdu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here