Jak poznać dobry warsztat samochodowy?

Na polskim rynku ogromną popularnością cieszą się używane samochody. Obojętne czy importowane są z Zachodu czy kupowane na rodzimym rynku wtórnym – każdy z nich powinien przejść fachowy przegląd u wykwalifikowanego mechanika. Jak poznać dobry warsztat samochodowy?

Najważniejsze pierwsze wrażenie

W celu wybrania najlepszego warsztatu samochodowego możemy postawić na opinie znalezione w Internecie. Rozwiązanie to nie zawsze gwarantuje jednak obiektywne podsumowania i wyniki, dlatego zawsze warto zapytać o doświadczenia znajomych lub miłośników danej marki i modelu, którzy chętnie wypowiadają się na forach poświęconych konkretnym samochodom. Po wyborze obiecującego warsztatu samochodowego powinniśmy do niego po prostu zadzwonić i zwrócić uwagę na styl prowadzenia rozmowy i pytania zadawane przez mechanika. Jeśli rozmówca rzuca lakoniczne, „można przyjechać i zostawić”, nie brzmi to obiecująco. Im więcej pytań o historię auta, sposób jego eksploatacji, problemy, które pojawiły się do tej pory i powód naszej potencjalnej wizyty – tym lepiej. O profesjonalnym podejściu warsztatu samochodowego świadczy również umawianie klienta na konkretną godzinę i bycie gotowym na tę wizytę.

Czystość gwarantem rzetelności

Gdy jesteśmy już na miejscu w warsztacie samochodowym, powinniśmy zwrócić uwagę na jego czystość. Oczywiście, nie jest to miejsce, które powinno świecić sterylnością jak sala operacyjna, ale ład i porządek pokazuje stosunek do wykonywanej profesji i klienta. Jeśli wszędzie znajdują się rozrzucone chaotycznie części i narzędzia, a naprawiane samochody nie mają pokrowców zabezpieczających ich wnętrze przed zabrudzeniem, powinniśmy jeszcze raz przemyśleć decyzję o pozostawieniu samochodu w takim miejscu. Czy trudna lub niemożliwa do usunięcia plama z oleju na tapicerce będzie warta oszczędzenia kilkudziesięciu złotych? Plus, czy naprawdę oszczędzimy? Być może naprawa będzie polegała wyłącznie na dokręceniu śrub lub zainstalowaniu części kiepskiej jakości? Oprócz czystości warsztatu warto zwrócić uwagę na narzędzia, którymi posługują się mechanicy. Markowe i zadbane sprzęty rokują dobrze. W tym miejscu warto nadmienić, że coraz więcej warsztatów samochodowych sprowadzając niezbędne części i narzędzia korzysta z nowej, rozwojowej platformy https://woopauto.com/. Służy ona ułatwieniu kontaktów pomiędzy dystrybutorami i producentami części samochodowych, a mechanikami. Dzięki platformie mechanicy mogą kupować części wysokiej jakości w korzystnych cenach zyskując przy tym na czasie, który jest niezwykle ważny w przypadku napraw.

Czarno na białym

Gdy zdecydujemy się finalnie zostawić auto w danym warsztacie samochodowym, powinniśmy otrzymać sporządzony na piśmie kosztorys, w którym mechanik powinien zawrzeć spis czynności, które planuje wykonać razem z wyceną części zamiennych i terminem odbioru auta. Dodatkowym dokumentem, który zabezpiecza nasze interesy, będzie protokół przyjęcia auta, w którym ekspert określi jego stan i wpisze m.in. jego przebieg i poziom paliwa. Każdy dobry warsztat samochodowy będzie konsultował dodatkowe prace, które mogą pojawić się w trakcie naprawy z klientem, który powinien zadecydować czy w danej chwili jest gotowy ponieść takie koszty.

Po dokonaniu naprawy, w każdym szanującym się zakładzie zostaną nam pokazane wymienione części jako dowód wykonania prac i przekazane resztki płynów eksploracyjnych, które możemy wykorzystać do dolewek. Dodatkowo rzetelne warsztaty samochodowe wydają klientom pisemny wykaz wymienionych części i spis czynności wykonanych przy naprawie. Rozwiązanie to jest rozsądnym zabezpieczeniem w przypadku ewentualnych reklamacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here