Warzywa, a także owoce sezonowe i nowalijki są to niezbędne składniki wiosennej diety. Nowalijki są warzywami, które ukazują się w sprzedaży po raz pierwszy w nowym sezonie wiosennym. Poza nimi warto jest sięgać bo całoroczne sezonowe produkty lokalne takie jak warzywa i owoce. Powinny mieć One pierwszeństwo przed swoimi odpowiednikami egzotycznymi. Dlaczego warto jeść produkty sezonowe i lokalne? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/nowalijki-i-warzywa-sezonowe-dlaczego-warto-po-nie-siegac/
Produkty sezonowe i lokalne – dlaczego warto po nie sięgać?
Produkty sezonowe to niezwykle zdrowe składniki. Nowalijki to również produkty kupowane lokalnie na przykład wytwarzane lokalnie ser lub chleb uznawany za znacznie zdrowszy, a także smaczniejszy. Warto po nie sięgać Chociażby ze względu na to że są one najbardziej zasobne w składniki odżywcze i budulcowe, a także energię powitalną. Warzywa i owoce sezonowe to te, które są w pełni dojrzałe, a twój optymalny wzrost osiągnęła w określonym czasie bez sztucznych ulepszaczy. Spożywając takie produkty wspomagamy nasz organizm w najlepsze składniki odżywcze i energetyczne.
Jakie są zalety produktów sezonowych i lokalnych?
Ogromną zaletą produktów sezonowych i lokalnych jest to, że produkowane lub pozyskiwane są one z natury. Wynika to z faktu, że tego typu produkty są świeże, nie wymagają stosowania dodatków na przykład konserwantów itd. Lokalne produkty nie wymagają też długotrwałego transportu oraz magazynowania, a to pozwala na zachowanie jak największej ilości wartości odżywczych.
Wybór warzyw i owoców sezonowych to również Ukłon w stronę zdrowego odżywiania. Owoce i warzywa egzotyczne hodowane są w szklarniach i bardzo często przeładowane przeróżnymi niepożądanymi dodatkami. Nie są one tak zdrowe, jak produkty lokalne.
Produkty lokalne – jak wpływają na nasze zdrowie?
Według włoskich naukowców wpływ spożywania lokalnych produktów sprzyja naszemu zdrowiu. Badaniem została objęta grupa 159 osób, która została podzielona na dwie grupy.
Jedna pod grupa miała zalecenie, aby kupować jedynie lokalne produkty spożywcze takie w kiełbasy, sery, świeży makaron, ciasta i ciasteczka oraz czekolada. Produkty te miały być kupowane u zweryfikowanych producentów, którzy nie stosowali dodatków i oferowali jak najbardziej naturalne produkty.
Druga pod grupa badanych została podzielona na osoby kupujące w supermarketach. Stosowana przez badanych dieta wywarła 50% węglowodanów oraz po 20% białek i tłuszczów.
Okazało się, że w grupie spożywając jej produkty lokalnej odnotowano niższy poziom glukozy oraz wskaźnika insulinoodporności, redukcji ciśnienia krwi, zmniejszenie ilości trzewnej tkanki tłuszczowej, a także lepsze samopoczucie. Podsumowując produkty lokalne, czyli jak najmniej przetworzone stanowią idealną bazę zdrowego jadłospisu.
Zobacz też: http://www.bibise.pl/zmeczenie-czy-anemia-odpowiednia-dieta-kluczem-zdrowego-stylu-zycia/