produkty zbożowe

Witaminy i inne składniki odżywcze to kluczowe elementy naszej diety. Musimy więc zadać o to, aby nasz organizm otrzymywał to, co najlepsze i zawsze mógł funkcjonować na najwyższych obrotach. Przyjrzyjmy się, jakie znaczenie w naszej diecie ma witamina B1. Co warto o niej wiedzieć?

Witamina B1 – podstawowe informacje

Witamina B1 (inaczej tiamina) to substancja rozpuszczalna w tłuszczach w wodzie, ale zachowuje swoją pierwotną strukturę podczas interakcji z alkoholem. Jest substancją niezbędną w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek. Witamina B1 charakteryzuje się bardzo szerokim zastosowaniem i dużym wpływem na ludzki organizm. Uczestniczy w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów. Tiamina chroni komórki przed toksycznym działaniem niektórych mikroelementów, spowalnia proces starzenia; pomaga w poprawie pamięci i ma korzystny wpływ na pracę mózgu. Wpływa również na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i stabilizuje apetyt. Niedobór witaminy B1 powoduje poważne konsekwencje dla organizmu. Najpowszechniejszymi z nich są: apatia, nieuzasadniony niepokój, poczucie niepewności, osłabienie i bezsenność. Przy dłuższym utrzymywaniu się niedoboru mogą występować częste problemy z przewodem pokarmowym, wzdęcia i nudności. Co ważne witaminy B1 nie może występować w organizmie w nadmiarze, ponieważ jest ona stale wydalana z organizmu w naturalny sposób.

Ile witaminy B1 potrzebuje organizm?

Naukowcy i dietetycy przyjmują, że człowiek potrzebuje około 1 mg tiaminy dziennie, którą musimy dostarczyć z pożywienia. W tym samym czasie w przypadku osób, które uprawiają sport, rośnie zapotrzebowanie na tę substancję. Tiamina (witamina B1) występuje w znacznych ilościach zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Spośród produktów roślinnych szczególnie dobrym jej źródłem są produkty zbożowe i suche nasiona roślin strączkowych. Witamina B1 wchłania się gorzej u osób, które cierpią na różne choroby jak np. choroby: żołądka, jelit, nerek, trzustki oraz rak. Witamina B1 odgrywa bardzo dużą rolę w ludzkim organizmie i jej niedobór prowadzi do poważnych konsekwencji. Aby upewnić się, że naszemu organizmowi nie zagrażają żadne niedobory, możemy skorzystać z oferty, którą przygotował catering dietetyczny Wrocław, czyli ze zdrowej diety pudełkowej.  Catering dietetyczny to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Dzięki temu, że nie musimy samodzielnie gotować, oszczędzamy czas na przygotowywaniu posiłków, zakupach oraz na planowaniu swojego jadłospisu. Najważniejsze jest jednak to, że mamy pewność, że nasze dania są zawsze zdrowe, świeże i smaczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here