Jak prawidłowo używać płynu do soczewek? Pielęgnacja szkieł kontaktowych krok po kroku

0
927

Rynek soczewek kontaktowych oferuje szkła w kilku rodzajach, różniących się od siebie materiałem wykonania, wadą wzroku, dla której są dedykowane, czy też trybem noszenia. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku, czyli wszystkich poza jednodniowymi, podstawą codziennej pielęgnacji, a tym samym bezpieczeństwa i właściwej higieny oczu, jest płyn do soczewek. Zapewnia on komfortowe użytkowanie oraz niezbędną dezynfekcję. Oto najważniejsze wskazówki, dotyczące prawidłowego czyszczenia szkieł kontaktowych.

Płyn do soczewek – podstawowe zasady pielęgnacji

Po pierwsze – czyste ręce

Choć może się to wydawać oczywiste, czystość dłoni przed przystąpieniem do zakładania i zdejmowania soczewek to absolutna konieczność! Płyn do soczewek nie wystarczy, aby zachować bezpieczeństwo i uniknąć infekcji. Dlatego bez względu na sytuację należy pamiętać o dokładnym umyciu i wysuszeniu rąk.

Nic nie zastąpi płynu do soczewek

Nie ma żadnego zamiennika dla płynu do soczewek, i warto to sobie zapamiętać. Ani sól fizjologiczna, ani woda mineralna bądź destylowana, ani tym bardziej woda z kranu nie mogą służyć jako zamiennik dezynfekujących płynów do soczewek. Zwykła woda zawiera bowiem zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić soczewkę lub doprowadzić do poważnych infekcji.

Umyj soczewkę zaraz po zdjęciu

Czyszczenie soczewki musi nastąpić zaraz po jej zdjęciu z oka. Ze względu na materiał, z jakiego jest wykonana dłuższa chwila poza płaszczyzną gałki ocznej lub pudełeczka wypełnionego płynem do soczewek powoduje jej wysychanie i utwardzanie się, przez co łatwo o jej uszkodzenie i w następstwie podrażnienie oka.

Jak uniknąć pomyłki?

Niemal każdy, kto używa na co dzień soczewek kontaktowych przynajmniej raz w życiu spotkał się z sytuacją, w której z jakiegoś powodu zaczął się zastanawiać która soczewka jest która, bądź przez pomyłkę założył je odwrotnie. Jest to uciążliwe dla osób, które w obu oczach mają różne wady wzroku. Aby uniknąć podobnych sytuacji wystarczy wyrobić sobie nawyk zakładania i ściągania szkieł kontaktowych w tej samej kolejności.

Jak czyścić szkła kontaktowe za pomocą płynu do soczewek?

Przygotowanie pojemnika na soczewki

Proces czyszczenia szkieł kontaktowych powinno zostać poprzedzone uprzednim przygotowaniem pojemniczka na soczewki. Do przygotowanego wcześniej umytego i osuszonego pudełeczka należy wlać czysty i odpowiednio dobrany płyn do soczewek. Uwaga! Należy go zmieniać po każdym użyciu!

Mycie pierwszej soczewki

Zaczynamy od pierwszej soczewki. Należy wyjąć ją z oka za pomocą specjalnej pęsety lub palców, a następnie umieścić w zagłębieniu czystej i suchej dłoni. Następnie należy wlać na nią kilka kropli płynu do soczewek i opuszkiem palca delikatnie wyczyścić. Po kilku sekundach wystarczy wypłukać ją w płynie i umieścić w przygotowanym wcześniej pojemniczku.

Powtórzenie czynności

Po umyciu pierwszej soczewki należy powtórzyć czynność z drugim szkłem kontaktowym, a następnie zakręcić wieczka pojemnika i zostawić na noc. W zależności od rodzaju płynu do soczewek lekko może się różnić czas, jaki będzie potrzebny do całkowitej dezynfekcji szkieł kontaktowych.

Czyszczenie pojemnika na płyn do soczewek

Opróżnianie i mycie pojemnika

Pierwszym krokiem w codziennym czyszczeniu pojemniczka na soczewki jest opróżnienie go ze starego płynu i usunięcie za pomocą zwykłej wody z kranu wszelkich nieczystości. Następnie należy wypłukać go świeżym płynem do soczewek, w celu jego zdezynfekowania.

Suszenie pojemnika na soczewki

Kolejnym krokiem, często niesłusznie pomijanym, jest właściwe wysuszenie pojemnika, błędem jest bowiem zakręcanie go zaraz po umyciu płynem do soczewek. Prawidłowy sposób to pozostawienie go do wyschnięcia, najlepiej kładąc go do góry nogami na kawałku papierowego ręcznika.

Regularne wymienianie

Należy pamiętać o regularnym wymienianiu nie tylko płynu do soczewek i samych szkieł kontaktowych, ale również pojemnika. Optymalnym rozwiązaniem jest zaopatrzanie się w nowe pudełeczko na soczewki raz w miesiącu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here