oświetlenie wokół domu

Przydomowa przestrzeń powinna być funkcjonalna, bezpieczna i stwarzać komfortowe warunki do użytkowania. Dlatego nie może w niej zabraknąć opraw oświetleniowych. Co więcej, należy zwrócić uwagę na to, by każda z nich była dopasowana do konkretnego miejsca i jego przeznaczenia. Nieco inne wymagania będą więc stawiane przed lampą montowaną na tarasie, inne przed tą, która ma zagościć w strefie wejścia do domu, a jeszcze inne w przypadku oprawy przeznaczonej do montażu przy basenie lub w oczku wodnym.

Aranżując oświetlenie zewnętrze domu, należy mieć na względzie zarówno estetykę budynku, jak i aspekty praktyczne związane z użytkowaniem tej przestrzeni. Dlatego tak ważne jest, by zaplanować montaż opraw w odpowiedniej lokalizacji, a ich formę dostosować do pełnionej funkcji.

Bezpieczeństwo użytkowników

Jedną z najważniejszych kwestii jest bezpieczne użytkowanie nieruchomości. Właśnie dlatego oświetlenie będzie potrzebne w okolicy strefy wejścia oraz wzdłuż najczęściej uczęszczanych przez domowników ścieżek i miejsc. Zamontowany przy wejściu do domu kinkiet nie tylko zagwarantuje bezpieczeństwo przy poruszaniu się po schodach, ale pozwoli też trafić kluczem do zamka i sprawdzić, kto stoi za drzwiami, gdy w gościnę zawita niespodziewanie ktoś z rodziny lub znajomych.

Mówiąc o bezpieczeństwie, nie można też nie wspomnieć o odpowiedniej budowie i parametrach lamp przeznaczonych do montażu na zewnątrz budynku. Ważny jest stopień szczelności opraw, który gwarantuje ochronę przed wilgocią, kroplami deszczu padającymi pod różnym kątem, drobinkami kurzu itp. Stopień szczelności, czyli IP będzie się różnić w zależności od miejsca montażu. Dla przykładu dla opraw montowanych w podbitce wystarczające będzie IP23, natomiast w przypadku lamp montowanych wzdłuż ścieżek, lepiej wybrać te z IP67.

Estetyka budynku

Aranżując przestrzeń wokół domu, staramy się też zadbać o to, by dawała przyjemne odczucia wizualne. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na efektowne oprawy montowane na elewacji budynku albo w jego podbitce. Wiele ciekawych, przeznaczonych do tego celu modeli można znaleźć na stronie https://lampy.it/.

Na wygląd posesji wpływają też lampy montowane wzdłuż ścieżek albo takie, które przez inwestora są wykorzystywane do tworzenia scen świetlnych. Piękna iluminacja roślin albo innych obiektów zlokalizowanych na terenie ogrodu może budować wyjątkowy klimat i niepowtarzalną scenerię.

Wypoczynek na powietrzu

W przydomowej przestrzeni nie może zabraknąć również miejsca do odpoczynku. Trudno byłoby mówić o jej funkcjonalności, gdyby mogła służyć domownikom tylko w ciągu dnia, natomiast po zmroku zatapiałaby się w ciemności. Dlatego na tarasie, w altanie lub innym zaaranżowanym na potrzeby wypoczynku miejscu również planuje się oświetlenie. To mogą być lampy wiszące, girlandy, kinkiety, lampy stojące i wiele innych. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na barwę światła, jego natężenie oraz rozmieszczenie opraw. W miejscu wypoczynku najlepiej sprawdza się światło o barwie ciepłej, które stwarza klimatyczny nastrój. Nie może być zatem zbyt jasne ani ustawione w taki sposób, by razić użytkowników w oczy.

Wybór oświetlenia zewnętrznego wpływa w istotny sposób na funkcjonalność ogrodu oraz jego estetykę. Zastosowanie odpowiednich opraw pozwoli stworzyć przestrzeń zadowalającą pod względem praktycznym i wizualnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here