Agresja po alkoholu

Alkoholizm. Uzależnienie od alkoholu. Choroba alkoholowa. Trzy różne nazwy powszechnej i wstydliwej choroby cywilizacyjnej naszych czasów. Choroba ta dotknąć może wszystkich ludzi. Tych biednych i tych bogatych. Na wsi i w centrach dużych miast.

Społeczne skutki alkoholizmu są bardzo różne. Osoby uzależnione wycofują się z dotychczasowego życia, zrywają więzi rodzinne i towarzyskie, mogą dopuszczać się zachowań naruszających normy społeczne oraz prawne, zaniedbywać obowiązki zawodowe. W relacjach z innymi ludźmi często pojawia się agresja po alkoholu.

Dlaczego ludzie po alkoholu stają się agresywni?

Powszechnie wiadomo, że różne dawki spożywanego alkoholu wpływają na nas rozluźniająco. Rozluźnienie to dotyczy nie tylko naszego ciała, ale i tego, w jaki sposób kontrolujemy nasze zachowania, słowa i emocje. Depresyjne (hamujące ośrodkowy układ nerwowy) działanie alkoholu wyzwala zachowania ryzykowne, agresję, wzmaga impulsywność i drażliwość, a także obniża możliwość planowania działań i działania adekwatnego do sytuacji oraz wzmaga złudne poczucie pewności siebie. Dodatkowo osoby pod wpływem środków odurzających, w tym alkoholu, staja się bardziej podatne na wszelkiego rodzaju prowokacje i najmniejszy, najmniej spodziewany i błahy bodziec może wyzwolić w nich gwałtowne zachowania, w tym także agresję.

Alkohol a agresja

Ataki agresji po alkoholu bywają bardzo zróżnicowane. Mogą ograniczać się do wręcz niewielkich złośliwości, czy słownych utarczek, do których pijący nie byłby skłonny w innych sytuacjach. Spokojny i cichy człowiek staje się wtedy trudny do rozpoznania nawet dla swoich najbliższych. Niestety może to być też bardziej zaawansowana agresja słowna, zwiększony poziom wulgarności, a nawet posuwanie się do przemocy psychicznej wobec innych. Może dochodzić też do jawnych ataków agresji fizycznej na członków rodziny, przyjaciół, a nawet przypadkowe osoby na ulicy. Częstą konsekwencją spożywania alkoholu jest też niestety dopuszczanie się przestępstw z użyciem agresji.

Co ciekawe, aktów agresji dopuszczają się nie tylko osoby uzależnione. Ludzie pijacy sporadycznie i okazjonalnie także skłonni są do przejawiania zachowań agresywnych. Czasem zdarza się, że pozornie ciche i spokojne osoby skrywają w sobie dużo złości i frustracji, którym dają upust właśnie po spożyciu. Alkohol dodaje im pewności siebie, znosi hamulce i prowokuje do wszczynania kłótni, awantur i bójek. Warto więc pamiętać, że pić należy odpowiedzialnie i z głową, każde agresywne zachowania poddać introspekcji, a czasem wręcz poddać się terapii.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/agresja-po-alkoholu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here