czyszczenie nosa

Zatkany nos to objaw wielu różnych schorzeń i chorób. Bardzo często towarzyszy on zwykłym przeziębieniom i grypom, pojawiając się razem z podwyższoną temperaturą ciała, bólami mięśni i ogólnym zmęczeniem. Niemalże bezustannie narzekają na niego alergicy, którzy w okresie wiosennym, kiedy dochodzi do pylenia się wszelkich roślinności, przez cały czas muszą mieć przy sobie paczkę chusteczek higienicznych, aby móc pozbyć się zalegającej w ich nosach wydzieliny.

Czyszczenie nosa pozwala pozbyć się przynajmniej części tych objawów fizycznych, zdecydowanie wpływając pozytywnie na ogólną jakość życia osoby chorej czy alergika. Można je przeprowadzać w domowych warunkach, wykonując regularnie zabieg płukania nosa i zatok. A jak go wykonać, aby był on zarazem bezpieczny i efektywny?

Kiedy należy wykonywać czyszczenie nosa?

Płukanki nosa polecane są osobom cierpiącym na często powracające i dość intensywne bóle zatok. Potrafią być one tak silne i mocne, iż zaczynają promieniować na otaczające zatoki części ciała. Dochodzi wtedy do pojawienia się sporego bólu głowy, z którym nie radzą sobie nawet najlepsze tabletki przeciwbólowe. Teoretycznie można by było udać się po skuteczniejsze preparaty do zwykłego lekarza rodzinnego, jednak zawsze przed skorzystaniem z takich metod warto wypróbować zabiegi nieco słabiej ingerujące w ludzki organizm i znacznie bezpieczniejsze.

nos

A płukanki nosa zdecydowanie do nich należą. Pomagają przede wszystkim na bóle zatokowe, ale też radzą sobie z objawami przeziębienia czy grypy. Czasami wykazują się lepszym działaniem od przepisywanych na receptę antybiotyków, które jedynie pozornie zwalczają ból, a już po kilku godzinach wraca od ze zdwojoną siłą. Tabletki przeciwbólowe zapewniają pacjentom minimalną ulgę, jednakże łatwo można z nimi przesadzić, a przyjmowanie kilku kapsułek takich wyrobów dziennie nie będzie na pewno mądrym i rozsądnym wyjściem z sytuacji.

Płukanie nosa jest natomiast w pełni bezpiecznym zabiegiem, z którego przeprowadzeniem spokojnie poradzi sobie każdy człowiek. Wielokrotnie sprawdzano go na różnych pacjentach i zawsze uzyskiwano tutaj pozytywne rezultaty. Płukanki, zwłaszcza te przeprowadzane regularnie, mogą nie tylko osłabiać odczuwalność bólu, ale też zapobiegać jego nawrotom.

Jak przeprowadzić zabieg płukania nosa?

Niezbędne będzie do tego przygotowanie specjalnego roztworu. Powinien się on składać z około pół litra letniej wody i niewielkiej łyżeczki zwykłej soli (lub jeszcze lepiej – soli morskiej). Wodę należy wcześniej przegotować i dopiero potem dokładnie wymieszać ją z odpowiednią dawką soli. Przygotowany w ten sposób roztwór można wlać do niewielkiej plastikowej butelki, aby ułatwić sobie przeprowadzenie całego zabiegu. Pochylając się nad umywalką, należy delikatnie przechylać taką butelkę, stopniowo i bardzo ostrożnie wprowadzając jej zawartość do jednej dziurki nosa – np. do lewej.

Jeżeli nos jest naprawdę mocno zatkany, wody trzeba do niego wlać nieco więcej, starając się lekko naciskać na butelkę, aby zwiększyć jej ciśnienie. Woda, która zostanie wlana do lewej dziurki, zacznie wydostawać się na zewnątrz przez dziurkę prawą. Czynność należy powtarzać aż do momentu, gdy butelka zostanie w połowie opróżniona.
Następnie ten sam zabieg należy przeprowadzić na drugiej dziurce, aby ją także dokładnie oczyścić i pozwolić jej na samodzielne usuwanie zalegającej w jej wydzieliny. Zabieg ten początkowo może sprawić człowiekowi pewną trudność, ale szybko można nauczyć się go przeprowadzać, aby później robić to już systematycznie.

twarz i nos

Oczywiście czyszczenie nosa przeprowadzane w domowych warunkach nigdy nie będzie tak efektywne jak zabieg wykonany w specjalistycznym gabinecie. Nie radząc sobie z tą czynnością i nie wiedząc, jaką ilość wody należy wlać do jednej dziurki, lepiej samemu się tym wszystkim nie zajmować, aby sobie po prostu jeszcze bardziej nie zaszkodzić. Nawet lekarz rodzinny jest w stanie przeprowadzić płukankę nosa i zatok, o ile zostanie o to poproszony.

Można go też po prostu zapytać o prawidłowy sposób wykonywania takiego zabiegu, aby pozyskać informacje od osoby, która musi się na tym wszystkim dobrze znać. Często też największą trudność w wykonywaniu podobnych płukanek sprawia ludziom przygotowanie samego roztworu i ustalenie optymalnych proporcji wody i soli. Gotowe substancje przeznaczone do oczyszczania nosa można natomiast kupić w każdej aptece i nie trzeba mieć na nie żadnej recepty. Warto po nie na pewno sięgnąć i zawsze mieć je w domu, aby w każdej chwili poradzić sobie z zatkanym nosem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here