mięta wykorzystywana w ziołolecznictwie
fot. Pixabay.com

Medycyna naturalna od wieków korzysta z mocy roślin i ziół. To na nich właśnie opiera się fitoterapia. Dziś coraz częściej i lekarze specjaliści zalecają wspomaganie leczenia farmakologicznego ziołolecznictwem. Co takiego jest więc w ziołach, że mają tak niesamowity wpływ na wiele dziedzin naszego zdrowia i życia? Przeczytacie o tym w naszych najnowszym artykule. 

Przeczytaj też: https://www.um.pl/fitoterapia-czyli-ziololecznictwo-czy-jest-skuteczna/

Czym jest i jak działa fitoterapia?

Fitoterapia nazywana jest inaczej ziołolecznictwem. Wiele leków w medycynie konwencjonalnej jest również opartych na wyciągach z różnego rodzaju roślin, mieszankach ziół czy zawiera pochodne substancji chemicznych, które odnajdziemy w naturze. O tym, czy pacjenta poddać fitoterapii decyduje przede wszystkim lekarz. To na podstawie konsultacji z nim dobiera się odpowiednie zioła, które mają wspomóc leczenie schorzeń pacjenta. Podczas leczenia przeprowadzane są również testy diagnostyczne, które mają na celu kontrolowanie postępów i poprawę stanu zdrowia pacjenta.

W fitoterapii najważniejsze jest to, aby tak dobrać rośliny i zioła lecznicze, aby stymulując odpowiednie funkcje organizmu, wspomagać ciało w dochodzeniu do zdrowia, a w końcu w samouzdrowieniu. Zioła można przyjmować w postaci herbat, tabletek, nalewek, kapsułek, a także kremów i maści do miejscowego stosowania. W ich dobraniu pomaga osoba o wykształceniu zielarza medycznego. Fitoterapia jest w związku z tym w pełni bezpieczna, a także skuteczna dla wielu schorzeń

Fitoterapia a medycyna konwencjonalna

Z całą pewnością nie możemy sami zdecydować się na fitoterapię. Wymaga ona holistycznego podejścia do naszego organizmu, więc poddanie się jej powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą specjalisty. Nie polegajmy również na tym, co przeczytamy w internecie lub zobaczymy w spotach reklamowych. Odpowiednia diagnoza lekarska i pokierowanie pacjenta jest niezbędne w tym procesie.

Warto wiedzieć, że osoby, które zajmują się fitoterapią, są po pierwsze wykształcone w tym kierunku, a po drugie współdziałają z lekarzami z obszaru medycyny konwencjonalnej. Jest to bardzo ważne, ponieważ należy dbać o to, aby stosowane zioło nie wchodziło w nieprawidłową interakcję z jakimkolwiek innym środkiem farmaceutycznym, który jest obecnie stosowany przez danego pacjenta. Dlatego też mówi się dużo o tym, że fitoterapia jest w pełni bezpieczna, jeśli chodzi o jej zastosowanie u dzieci i niemowląt.

Zobacz też: http://www.bibise.pl/herbaty-z-kwiatow-ktore-mozna-parzyc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here