Astygmatyzm - objawy i przyczyny

Astygmatyzm to rodzaj popularnej wady wzroku, tuż obok krótkowzroczności i dalekowzroczności. Czym się objawia? Na czym polega? Jak mu zaradzić? Czy osoby chorujące na astygmatyzm są skazane na noszenie okularów?

Na czym polega i jak objawia się astygmatyzm?

Astygmatyzm spowodowany jest błędnym kształtem zewnętrznej powierzchni oka. Nieregularne zakrzywienie soczewki oka lub rogówki zmienia sposób, w jaki światło przechodzi lub załamuje się w siatkówce.

Objawy astygmatyzmu mogą się różnić u każdej osoby. Niektórzy ludzie nie mają żadnych objawów. Zwróć uwagę na:

  • niewyraźne, zniekształcone lub rozmyte widzenie niezależnie od odległości (z bliska i z daleka),
  • trudności z widzeniem w nocy,
  • zmęczenie oczu,
  • częste mruganie,
  • podrażnienie oka,
  • bóle głowy.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli te objawy Cię dotyczą. Niektóre z nich mogą być spowodowane innymi problemami zdrowotnymi lub wzrokowymi.

Jakie są przyczyny astygmatyzmu?

Naukowcy nie wiedzą, co go powoduje. Jedno jest pewne – genetyka odgrywa dużą rolę, więc jeśli u kogoś z Twojej rodziny odkryto astygmatyzm, to dobry pomysł, aby samemu się zbadać (szczególnie, jeśli masz inną wadę wzroku – krótkowzroczność lub dalekowzroczność, które często występują z astygmatyzmem). Astygmatyzm często pojawia się tuż po narodzinach, ale może również rozwinąć się późnej, w wyniku urazu lub operacji oczu.

Na czym polega diagnoza astygmatyzmu?

Okulista lub optometrysta diagnozuje astygmatyzm za pomocą dokładnego badania oka. Nie masz się czego bać, nie jest ono bolesne ani uciążliwe. Do badań należą:

Tradycyjne badanie wzroku

W trakcie badania lekarz poprosi Cię o przeczytanie liter z odpowiednio oddalonej tablicy, aby ocenić, jak dobrze je widzisz.

Badanie wady refrakcji

Brzmi strasznie, ale jeśli nosisz już szkła kontaktowe albo okulary, z pewnością znasz to badanie. Lekarz podaje Ci zabawnie wyglądające okulary z wymiennymi szkłami. W trakcie badania specjalista sprawdza, czy widzisz litery na tablicy i na tej podstawie dobiera Ci odpowiednie szkła.

Keratometria

Podczas tego badania lekarz mierzy krzywiznę rogówki, patrząc na Twoje oczy przez keratometr.

Jak leczy się astygmatyzm?

Astygmatyzm można korygować za pomocą specjalnych szkieł korekcyjnych do okularów lub soczewek kontaktowych torycznych z coopervision.pl. Obydwie metody jednocześnie korygują krótkowzroczność lub dalekowzroczność, jednak tylko szkła kontaktowe zapewniają dyskrecję i swobodę w uprawianiu sportów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here