Jak zabrać się za remont klasycznego auta?

Restauracja klasycznego samochodu wiąże się przede wszystkim z dosyć dużą kwotą, jaką prawdopodobnie będziemy musieli włożyć w wóz, aby odzyskał swoją dawną świetność. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Od kilku lat obserwatorzy rynku samochodów używanych mogli zauważyć dosyć spory rozwój w segmencie aut klasycznych. To, co szczególnie uderza w oczy podczas analizy tej części rynku, to fakt, że część aut, które obecnie są dostępne za astronomiczne wręcz kwoty, zaledwie parę lat wcześniej były o wiele częściej spotykane na krajowych drogach.

Tempo, w jakim część wozów znika nam z pola widzenia, jest na tyle duże, że prawdopodobnie nie ma co czekać: jeśli marzy nam się jakiś samochodowy klasyk, to lepiej już nie będzie. Zamiast czekać, aż gdzieś w ofertach internetowych pojawi się auto, o którym śnimy, w idealnym stanie, niekiedy warto rozważyć zakup wozu, który własnymi siłami doprowadzimy do stanu fabrycznego. Nie podejmujmy jednak decyzji nazbyt pochopnie: dokładnie zastanówmy się, czy inwestycja w taki samochód jest z naszej strony możliwa oraz czy części do interesującego nas auta są gdziekolwiek dostępne. Orginalne części do garbusa czy też bulika są do znalezienia na rynku wtórnym, gdyż sporo takich pojazdów jeździło po europejskich drogach. W sytuacji, gdy marzymy o wozie zza oceanu, musimy uzbroić się w cierpliwość oraz portfel pełen gotówki – sprowadzenie samochodu, jak i podzespołów do niego, może niekiedy graniczyć z cudem. W naszym rejonie świata znacznie łatwiej znaleźć orginalne części do vw (np. programnora.pl), ale również samochody w średnim stanie, które nadają się do odnowienia. Na rynku aut używanych nietrudno jest także trafić na auta już odnowione, jednak w ich przypadku ceny mogą być mocno wygórowane.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, dokładnie sprawdźmy samochód, którym jesteśmy zainteresowani: kierowanie się wyłącznie emocjami nie przyniesie nam nic dobrego. Przeanalizujmy również, czy dany wóz bardziej nadaje się na dawcę części, czy na bazę do renowacji. Zawczasu pomyślmy, jak bardzo stare auto nas interesuje. W ostatnich latach z dróg znika coraz więcej samochodów z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych – w ich przypadku części do vw będą znacznie łatwiejsze do zakupienia, niż gdy zdecydujemy się na model z lat sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych.

Znane z portali z newsami “znaleziska ze stodoły” wprawdzie czasem jeszcze się trafiają, jednak nawet takie auta potrzebują sporej inwestycji czasu i pieniędzy, aby można było je doprowadzić do stanu używalności – od niejeżdżenia samochód również się psuje, czego nie wszyscy są świadomi.

Czy renowacja samochodów jest bardziej nieustannym wydatkiem, czy raczej swoistą inwestycją kapitału? Zdania na ten temat są podzielone, jednak zawsze warto zrozumieć podejście drugiej strony. Zastanawiając się nad zakupem auta do odrestaurowania, dokładnie pomyślmy, czy jest to w zasięgu naszych możliwości finansowych – bez tego nie mamy po co w ogóle próbować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here