Nigdy nie lekceważ zatrzymania moczu

Zatrzymanie moczu u mężczyzn jest powodem do niepokoju i wymaga natychmiastowej konsultacji oraz pomocy lekarskiej. Ta nieprzyjemna dolegliwość może nawet zagrażać życiu człowieka, dlatego zawsze należy znaleźć jej przyczynę i jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Układ moczowy człowieka jest złożony z nerek, moczowodów oraz pęcherza moczowego i cewki moczowej. Mocz jest produkowany przez nerki i moczowodami spływa do pęcherza moczowego. Płyn pozostaje w pęcherzu dzięki mięśniom dna miednicy, które okalają cewkę moczową, blokując jej ujście. Gdy uzbiera się spora ilość moczu, mózg wysyła impuls do mięśni, a te rozluźniają się i mocz zostaje wydalony. Cały proces przebiega sprawnie, gdy wszystkie elementy układu moczowego są w dobrej kondycji. Zatrzymanie moczu u mężczyzn zwiastuje niestety problemy, a chory powinien natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej. Wyjątkiem jest ograniczenie ilości wydalanego moczu, gdy chory po prostu przeziębił się i ma wysoką gorączkę albo gdy wymiotuje lub ma biegunkę na skutek niegroźnego zatrucia pokarmowego. Wówczas po ustąpieniu tych dolegliwości proces produkcji i oddawania moczu natychmiast wraca do normy.

Zatrzymanie moczu – co to jest?

Zatrzymanie moczu u mężczyzn, ale też u kobiet, polega na utracie możliwości zwykłego opróżnienia pęcherza moczowego. Specjaliści wyróżniają dwa podstawowe rodzaje zatrzymania moczu. Pierwsze z nich to nagłe, ostre zatrzymanie, skutkujące często bolesnym przepełnieniem pęcherza moczowego.

Drugim rodzajem tej dolegliwości jest przewlekłe zatrzymanie moczu, które trwa dłuższy czas, ale człowiek jest w stanie częściowo oddać mocz. Wewnątrz pęcherza pozostaje miejsce na około 100 ml moczu.

Przyczyny zatrzymania moczu

Dolegliwość ta może mieć różne podłoża. Zatrzymanie moczu u mężczyzn najczęściej spowodowane jest schorzeniami gruczołu krokowego. To one prowadzą bowiem do przerostu prostaty, która otacza cewkę moczową, a powiększając swoją objętość, skutecznie ją zaciska. Do zaburzeń oddawania moczu przyczyniają się także wszelkie aktywne procesy nowotworowe zlokalizowane w obrębie układu moczowego albo w organach sąsiednich. Często też zdarzają się zwężenia cewki moczowej, które bywają następstwami urazów albo jej stanów zapalnych. Te ostatnie są najczęściej efektem przebytych zabiegów endoskopowych w obrębie układu moczowego.

Zatrzymanie moczu u mężczyzn może być też skutkiem kamicy moczowej. Niestety kamienie moczowe przesuwają się wraz z wydalanym moczem. Bywa więc tak, że potrafią one utknąć w cewce moczowej i całkowicie zablokować jej drożność.

Zaburzenia w oddawaniu moczu bywają ponadto być następstwem uszkodzeń rdzenia kręgowego, chorób mózgu, a nawet cukrzycy. Warto zwrócić uwagę, że zatrzymanie moczu mogą powodować także niektóre leki. Tak chętnie przyjmowane przez wielu środki przeciwbólowo-rozkurczowe, również te na bazie opioidów, są często winowajcami omawianych dolegliwości. Uważać też powinni wszyscy, którzy zażywają regularnie leki antydepresyjne lub przeciwpadaczkowe. Nawet zwykłe przeciwhistaminowe środki farmakologiczne mogą spowodować zatrzymanie moczu u alergików.

Jak postępować przy nagłym zatrzymaniu moczu?

Jeżeli wystąpi ostre zatrzymanie moczu należy natychmiast udać się do szpitala. W szpitalnym oddziale ratunkowym choremu zostanie udzielona pomoc, która zapobiegnie zatruciu całego organizmu i uratuje pacjentowi życie. To jednak jest tylko pomoc doraźna. Wszystkie problemy z oddawaniem moczu wymagają dogłębnej diagnostyki, bo mogą być realnym zagrożeniem dla życia pacjenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here