Czy warto kupić alkomat?

Poranek dnia nadchodzącego po suto zakrapianej imprezie rzadko kiedy należy do przyjemnych. Pół biedy, jeśli możemy ten dzień spędzić w łóżku z chłodnym kompresem na głowie. Gorzej, jeżeli czeka nas praca i obowiązki. Fatalnie, jeśli przed nami perspektywa prowadzenia samochodu.

Co wpływa na metabolizm alkoholu?

Alkohol towarzyszy zarówno dużym uroczystościom rodzinnym, takim jak chrzciny, czy śluby, ale także zdecydowanie mniejszym, kameralnym spotkaniom w gronie znajomych. Wprawdzie profil spożywanych trunków nieustannie się zmienia i od lat coraz większym zainteresowaniem cieszą się alkohole z górnych półek, skutecznie wypierając popularną białą czystą, nie zmienia to jednak faktu, że na polskich stołach najczęściej goszczą wysokoprocentowe destylaty. O ile walory smakowe kilkunastoletniej whisky mogą dostarczać zgoła innych wrażeń niż krajowa czysta, to z punktu widzenia organizmu różnice są raczej niewielkie.

Poziom alkoholu we krwi osiąga najwyższe stężenie zazwyczaj po około 30 minutach od przechylenia kieliszka. W praktyce trudno mówić o jakichkolwiek schematach, ponieważ mechanizm wchłaniania i metabolizmu alkoholu przez organizm jest kwestią indywidualną i zależną od różnorakich czynników. Znaczenie ma zarówno płeć, wiek, waga, czas mijający od spożycia, jak i wielkość oraz rodzaj zjedzonego wcześniej posiłku. Teoretycznie dysponując tego typu informacjami, możemy wyliczyć procentowe stężenie alkoholu we krwi – na tym systemie bazują tak zwane wirtualne alkomaty dostępne na stronach internetowych. Jeśli jednak ktokolwiek zechce potraktować taką wykładnię na tyle poważnie, by na jej podstawie podjąć decyzję o prowadzeniu pojazdu, to jest to ewidentny znak, że raczej powinien się położyć i poczekać na wytrzeźwienie.

Pewny i wiarygodny pomiar

O ile wirtualne alkomaty należy traktować w charakterze co najwyżej ciekawostki, to te rzeczywiste potrafią przedstawić wierny obraz naszej kondycji. Teoretycznie, aby się o tym przekonać, nie trzeba dokonywać zakupu, wystarczy odwiedzić najbliższy posterunek policji, gdzie profesjonalne badanie zostanie wykonane szybko i bezpłatnie. To sposób godny polecenia, jednak nie zawsze przecież dysponujemy łatwym dostępem do takiego miejsca. Jeżeli więc nasze życie towarzyskie jest w pełnym rozkwicie, a jednocześnie dużo czasu spędzamy za kółkiem i chcemy mieć pewność, że efekty poprzedniego dnia nie wpłyną na nasze zachowanie na drodze, warto zaopatrzyć się w alkomat.

Na rynku możemy znaleźć wiele typów urządzeń różniących się sposobem pomiaru, jego dokładnością i oczywiście ceną. Jeżeli zależy nam na dużej skuteczności i wiarygodnych wynikach to warto wybrać alkomat z atestem. Takie modele najczęściej cechują się też szeregiem dodatkowych funkcji ułatwiających zarówno sam proces pobierania próbki, jak i odczyt oraz interpretację wyników. Stosunkowo niewielki wydatek, jakim jest zakup alkomatu, zaowocuje nie tylko spokojem ducha, ale przede wszystkim zwiększeniem bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów i pozostałych użytkowników dróg.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here