Afryka nie jest jednorodnym etnicznie kontynentem, a jej tereny zamieszkują plemiona o bardzo zróżnicowanej kulturze. Różnią się też mocno zwyczaje plemion afrykańskich, a niektóre z nich mogą wręcz zadziwiać, a nawet szokować mieszkańców Europy, jednak stanowią bardzo wyraźny element kultury i tradycji.

Jakie plemiona z Afryki najbardziej zdumiewają i fascynują?

Turyści odwiedzający coraz bardziej tłumnie kraje afrykańskie mogą zetknąć się z tradycyjnymi plemionami, które jeszcze kultywują stare zwyczaje. Często jednym z elementów podróży staje się dotarcie do miejsc, gdzie takie plemiona żyją.

• Plemię Mursi

Zamieszkuje południe Etiopii w Dolinie Omo, blisko granicy z Sudanem, a dotrzeć tam można jedynie dobrym samochodem terenowym i to w porze suchej. Na miejscu można przeżyć szok, kiedy widzi się kobiety z krążkami wielkości talerzyka deserowego, które są noszone w wargach. Dzięki nim dolna warga pozostaje niesamowicie rozciągnięta, co szczególnie jest widoczne po wyjęciu ozdoby. Co ciekawe, im warga bardziej rozciągnięta, tym kobieta jest uznawana za piękniejszą, oczywiście przez mężczyzn z plemienia. Nie ma zaś problemu, aby sobie zrobić zdjęcie z kobietą Mursi, aczkolwiek za opłatą.

• Tuaregowie

To plemię żyje na północy Afryki, w różnych częściach Sahary. Charakterystyczny dla Tuaregów jest koczowniczy tryb życia oraz matriarchat, co tym bardziej zadziwia, ponieważ jest to lud wyznający islam. Kobiety nie tylko sprawują władzę, ale to nawet mężczyźni, a nie one muszą zakrywać swoją twarz zawiniętym turbanem, aby przez usta nie przedostały się żadne złe moce.

• Himba

To plemię z samego serca Afryki, które zamieszkuje północno-wschodnią Namibię. Charakterystycznym elementem kultury Himba jest czerwony kolor skóry oraz włosów. Wynika on z pokrywania całego ciała specjalną mieszanką ochry i tłuszczu, co zapewnia nie tylko oryginalny wygląd, ale także wyjątkową gładkość skóry.

• Bodi

Przedstawiciele tego plemienia żyją w na pograniczu kenijsko-etiopskim, a cechą charakterystyczną są wielkie brzuchy mężczyzn. Już od dzieciństwa tuczy się chłopców mieszanką mleka, miodu i bydlęcej krwi, aby mieli jak najbardziej pokaźny brzuch, co staje się oznaką zdrowia i zamożności.

Jak widać, zwyczaje plemion afrykańskich mogą zadziwiać turystów, jednak są mocno wpisane w kulturę tego kontynentu.

[Głosów:11    Średnia:3.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here