Do urządzenia domowego warsztatu potrzebujesz pewnej ilości wolnego miejsca, zestawu podstawowych narzędzi ręcznych, kilku elektronarzędzi oraz sprzętów dodatkowych, takich jak myjka ciśnieniowa, kompresor tłokowy czy spawarka inwertorowa. Potrzebować będziesz również stołu roboczego i mebli – regałów do przechowywania narzędzi i akcesoriów tj. śruby, gwoździe, nakrętki, kable, złączki, wiertła i wielu innych.

Od czego zacząć?

Urządzanie domowego warsztatu należy zacząć od wyznaczenia odpowiedniego do tego celu miejsca. Najczęściej takim miejscem jest garaż, strych lub piwnica domu. Jeśli masz więcej miejsca wokół domu, możesz zdecydować się na budowę dodatkowego, niewielkiego pomieszczenia, w którym zgromadzisz wszystkie niezbędne do pracy narzędzia i gdzie będziesz mógł ustawić duży stół roboczy. To ostatnie rozwiązanie jest najkorzystniejsze ze względu na uciążliwość pracy z głośnym sprzętem, takim jak kompresor tłokowy czy pilarka elektryczna. Lokalizując warsztat poza obrębem domu, Twoja praca nie będzie tak uciążliwa dla pozostałych domowników.

Gdy już masz miejsce na warsztat, wyposaż go w odpowiednie meble. Podstawą będzie stół roboczy – im większy, tym większa wygoda pracy. Przyda Ci się również szafka lub regał na narzędzia, ewentualnie wózek narzędziowy. Ten ostatni będzie niezastąpioną pomocą, gdy zechcesz skorzystać z kompresora tłokowego, spawarki czy innego, ciężkiego sprzętu, na zewnątrz domu. Gdy już urządzisz wnętrze warsztatu, pozostanie wyposażyć go w odpowiednie narzędzia.

Jakie narzędzia do domowego warsztatu?

Kupujesz to, czego możesz potrzebować przy realizacji podstawowych prac konstrukcyjnych, wykończeniowych czy remontowych. Nie musisz kupować wszystkiego od razu. Na początek kup kilka prostych narzędzi ręcznych, takich jak młotek, kombinerki, klucze i śrubokręty. Do tego dokup poziomnice, rękawice robocze i jakieś przenośne oświetlenie warsztatowe typu reflektor. Do narzędzi ręcznych dokup wiertarkę, wkrętarkę, pilarkę stołową, szlifierkę kątową i oscylacyjną/taśmową. Możesz zainwestować również w kompresor tłokowy, który ułatwi sprzątanie i czyszczenie różnego rodzaju narzędzi i domowych sprzętów, a także pozwoli w szybki sposób dopompować samochodowe opony, koła w rowerze czy motocyklu. Jeśli interesuje Cię możliwość tworzenia konstrukcji metalowych, możesz również zainwestować w spawarkę inwertorową. W domowym warsztacie przyda się także lutownica i różnego rodzaju mierniki. Gdy zdecydujesz się na kupno kompresora tłokowego, przy okazji możesz zainwestować również w narzędzia pneumatyczne tj. pistolet do malowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here