Telefon na podsłuchu

Kod *#21# pozwala zweryfikować, czy nasz telefon jest podsłuchiwany. Jak to działa, dlaczego nie zawsze jest skuteczny i jakie alternatywne rozwiązania mogą zapewnić wyższy poziom ochrony przed tego typu zagrożeniami?

Kod MMI – Man-Machine Interface

Kody MMI pozwalają na bezpośrednią komunikację z telefonem za pomocą dedykowanej komendy. Tego typu rozwiązania są bardzo przydatne, gdy zależy nam na sprawdzeniu jakiejś wartości, która nie jest bezpośrednio dostępna w interfejsie urządzenia. Niekiedy sprawdza się ona także w sytuacji, w której potrzebna nam funkcja jest „ukryta” gdzieś głębiej. Smartfony na ogół nie mają wbudowanego mechanizmu sprawdzania, czy jesteśmy ofiarą podsłuchu. W tej sytuacji mamy jednak do dyspozycji właśnie kod MMI – dokładniej jest to kod *#21#. Po jego wprowadzeniu możemy otrzymać informacje na temat tego, czy nasze dane nie są przesyłane na inny numer telefonu. Takie działanie pozwala sprawdzić przekazywanie wiadomości głosowych i tekstowych.

Co ciekawe, wariant tego kodu może zostać wykorzystany właśnie do przechwytywania naszych połączeń. Wtedy przyjmuje on nieco inną postać – należy wprowadzić *21* (bez kratki przed 21), docelowy numer telefonu, a następnie #. Aby z kolei wyłączyć tę funkcję, wpisujemy ##21#. Jednym z możliwych ataków na naszą prywatność jest połączenie od osoby podającej się za pracownika sieci komórkowej, która prosi o wykorzystanie kodu rozpoczynającego się od *21*. W takich sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność, a przede wszystkim zweryfikować tożsamość rozmówcy.

Jak wpisać kod MMI? Jakie kody poza *#21# warto znać?

Wpisanie kodu *#21# jest dosyć proste. Korzystamy w tym celu z klawiatury, na której wybieramy numer. Po wpisaniu wartości *#21# przyciskamy po prostu zieloną słuchawkę – dokładnie tak, jak podczas wykonywania połączeń. Wpisanie kodu MMI nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Kod MMI *#21# to tylko jeden kod, który pomoże nam zweryfikować bezpieczeństwo połączenia. Oto niektóre z pozostałych opcji:

  1. *#62# – dzięki temu kodowi jesteśmy w stanie sprawdzić, czy informacje, które powinny przychodzić na naszą pocztę głosową, nie są wysyłane do niepowołanego podmiotu. Jeżeli wszystko jest w porządku, powinniśmy zobaczyć na ekranie numer poczty głosowej właściwy dla danego operatora.
  2. ##002# – używany do wyłączenia wszystkich przekierowań (podobne działanie jak ##62#).
  3. ##004# – wyłączenie poczty głosowej.
  4. *#06# – kod IMEI i numer seryjny, które mogą być przydatne do namierzenia telefonu.

Dlaczego kod *#21# nie zawsze jest skuteczny w weryfikacji szpiegostwa? Jakie inne narzędzia mogą nam pomóc?

Kod *#21# bada jedynie pewien wycinek połączeń, które mogą paść ofiarą aktywności hakerów. Niestety nie jest on tak skuteczny, jak dedykowany program do weryfikacji czy ochrony przesyłanych danych. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż programy szpiegowskie coraz częściej korzystają z bardzo zaawansowanych metod szpiegowania – na przykład przechwytują ekran w celu zdobycia danych logowania.

Poza skorzystaniem z kodów MMI warto zainstalować także bezpieczny komunikator UseCrypt. Aplikacja automatycznie weryfikuje, czy nasze połączenia nie trafiają do osób trzecich, a przy tym zabezpiecza dane przechowywane na smartfonie. Co więcej, komunikator jest niewrażliwy na wiele popularnych ataków. UseCrypt Messenger przy każdym uruchomieniu sprawdza także, czy nasz telefon nie został zhakowany, a w razie wystąpienia zagrożenia może zablokować wysyłanie wiadomości. Twórcy nie przechowują na sowich serwerach żadnych prywatnych danych które przewijają się podczas korzystania z UseCrypt Messenger. Opinie o aplikacji UseCrypt Messenger jasno pokazują, że jest przyjazna użytkownikom w każdym stopniu.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here