wege

Coraz więcej osób na całym świecie skłania się w kierunku diety bezmięsnej.  Początkowo produkty wegetariańskie i wegańskie można było kupić tylko w popularnych ’’wege sklepikach’’. Teraz w praktycznie każdym sklepie, a nawet stacji benzynowej znajdziemy dział lub pojedyncze produkty z taką żywnością. Pokazuje to, na jaką skalę rozrosło się zainteresowanie dietą roślinną. Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje diet? Jakie są ich podobieństwa? Odpowiadamy!

Przeczytaj też: http://www.bazylikamariacka.pl/dieta-roslinna-wegetarianizm-a-weganizm/ 

Różnica pomiędzy weganizm, a wegetarianizm 

Chociaż weganizm i wegetarianizm brzmią praktycznie tak samo i wiele je łączy, co zachodzi między nimi jednak kluczowa różnica. Weganie swoich ograniczeniach żywieniowych idą o krok dalej i całkowicie rezygnują z produktów odzwierzęcych. Chodzi tutaj na przykład o masło, mleko, jaja czy ser. Weganie nie jedzą też miodu i żelatyny. 

Wybory vegan mają również szerszy, etyczny wymiar, który wchodzi poza zwykłe preferencje żywieniowe. To styl życia, którego podstawą jest dbanie o dobro zwierząt. Wybierając ubrania lub kosmetyki weganie muszą być pewni, że przy ich produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. Muszą być to produkty currently free. Zakupy wegan są o wiele bardziej przemyślane, wymagają większych poszukiwań, a czasami nawet konieczności szukania produktów w internecie. 

Bycie weganinem oznacza też unikanie rozrywek, które bezpośrednio krzywdzą zwierzęta wyłącznie dla ludzkiej rozrywki. Do tego rodzaju rozrywek zalicza się polowania, cyrk czy zoo. 

Weganie, a wegetarianie – podobieństwa 

Weganizm i wegetarianizm mają ze sobą wiele wspólnego. Weganizm jest nieco bardziej konserwatywna odmianą wegetarianizmu, jednak posiadają też części wspólne. Zarówno weganie jak i wegetarianie nie jedzą mięsa oraz produktów odzwierzęcych pochodzących z uboju. 

Tego rodzaju produkty wykluczone są z obydwu diet. Niejedzenie mięsa wynika najczęściej z przekonaj etycznych i moralnych, jednak często związane jest z wyborem zdrowego trybu życia. Wegetarianie i weganie należą do osób, którym zależy na tym żeby unikać cierpienia zwierząt. Rezygnują więc również z części garderoby wykonanych ze skóry zwierzęcej. 

Zobacz też: http://www.bibise.pl/ile-powinno-spozywac-sie-bialka-w-diecie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here