Z jakiego materiału produkuje się węże spiralne do pneumatyki?

0
245

Do przesyłu sprężonego powietrza z kompresora do urządzenia wykonawczego używa się różnych wersji przewodów pneumatycznych. Ich podstawowym rodzajem są elastyczne przewody poliuretanowe, ale w sprzedaży dostępne są również przewody polietylenowe i zdecydowanie twardsze poliamidowe. Węże spiralne produkowane są z elastycznego poliuretanu. Dzięki temu mogą się skręcać i ich powierzchnia nie pęka przy zagięciu. Takie przewody są  niezwykle uniwersalne i często stosowane w warsztatach.

Poliuretanowe przewody do pneumatyki

Jako połączenia w ruchomych częściach maszyn, a także jako końcowe elementy instalacji pneumatycznej, przeznaczone do jej łączenia z urządzeniami wykonawczymi, z zaworami lub narzędziami pneumatycznymi, na przykład z popularnym pistoletem do przedmuchu, najczęściej stosowane są przewody spiralne. Do ich produkcji używa się materiału o dużej elastyczności, czyli poliuretanu. To tworzywo sztuczne niepodatne na pękanie przy nacisku i skręcaniu, a zatem idealne do budowy węży spiralnych, rozciągliwych i samoczynnie kurczących się po zakończonej pracy. Poliuretanowe przewody spiralne są lekkie i bardzo uniwersalne, stąd znajdują szereg zastosowań w pneumatyce. Tego typu elementy możemy spotkać przy kompresorach i w rozbudowanych instalacjach pneumatycznych, wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba podłączenia instalacji do ruchomej części maszyny.

Rodzaje spiralnych węży do sprężonego powietrza

Przystosowane do montażu szybkozłączek lub sprzedawane w zestawie z zainstalowanymi szybkozłączkami, elastyczne węże do pneumatyki występują w kilku wersjach. Na stronie https://www.martechpneumatyka.pl/przewody-pneumatyczne-i-zwijacze/weze-spiralne-do-sprezego-powietrza znaleźć można trzy popularne rodzaje tego typu węży. To standardowe węże poliuretanowe, spiralne węże typu Duo, które zostały przystosowane do przesyłu dwóch różnych mediów w tym samym czasie oraz odporne na iskry węże spiralne wykonane z poliestru i poliuretanu. Ostatni typ węży wykorzystuje się w miejscach wystawionych na bezpośrednie działanie iskier powstających podczas spawania lub szlifowania.

Do produkcji spiralnych węży powszechnie stosowanych w pneumatyce, używanych m.in. do łączenia kompresora z narzędziem pneumatycznym przy pomocy szybkozłączki, jest poliuretan. Przewody wykonane z tego tworzywa sztucznego charakteryzują się dużą elastycznością, są niepodatne na pękanie i bardzo wytrzymałe. Gdy istnieje potrzeba stworzenia wytrzymałego połączenia o dużej sztywności, w miejsce elastycznych węży poliuretanowych stosuje się przewody poliamidowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here