Czym jest szkarlatyna?

O szkarlatynie zwykle słyszy się w kontekście dzieci w wieku kilku lat. Nie oznacza to oczywiście, że choroba ta nie może wystąpić również u osoby dorosłej, szczególnie że jednokrotne zachorowanie nie uodparnia na ponowne zarażanie. Czym jest szkarlatyna? Skąd się bierze? Jak wyglądają typowe objawy szkarlatyny?

Szkarlatyna, czyli płonica

Inna nazwa szkarlatyny to właśnie płonica. Schorzenie jest skutkiem pojawienia się w organizmie bakterii – chodzi tu o paciorkowce typu A. Choroba występuje we wszystkich częściach świata, natomiast w naszym klimacie najczęściej pojawia się w sezonie jesienno-zimowym. Dawniej szkarlatyna była o wiele groźniejsza – co czwarte zachorowanie kończyło się zgonem. Dziś odsetek ten jest zdecydowanie mniejszy i wynosi zaledwie 1%. Przyczyną tego jest większy dostęp do specjalistów i leków, a także wyższa świadomość społeczna w tym zakresie – niemal każda dorosła osoba wie mniej więcej, czym jest szkarlatyna i zdaje sobie sprawę z tego, że konieczna jest w takiej sytuacji terapia farmakologiczna.
Ponadto trzeba również dodać, że schorzenie to przenoszone jest drogą kropelkową, jednak można zachorować po kontakcie z każdym, kto ma paciorkowca grupy A, czyli np. aktualnie jest nosicielem anginy. Nie musi być to pacjent ze szkarlatyną. Jeżeli chodzi o wylęganie, to w przypadku tej choroby jego czas wynosi mniej więcej od trzech do pięciu dni.

Symptomy szkarlatyny

Szkarlatyna w momencie wylęgania jest najczęściej całkowicie bezobjawowa, dlatego czasem można nawet nie zorientować się, że doszło do zarażenia. Ponadto wiele osób myli ją choćby ze wspomnianą anginą – głównie z powodu zbieżności symptomów, czyli wysokiej gorączki oraz bólu gardła, kości, mięśni, głowy. Sporo pacjentów cierpi także z powodu powiększenia się szyjnych węzłów chłonnych oraz dolegliwości żołądkowych – zdarzają się bowiem bóle brzucha, a nawet wymioty. Jednak najbardziej typowe objawy szkarlatyny związane są z pojawieniem się wysypki na ciele. Najczęściej następuje to mniej więcej dobę po podwyższeniu się temperatury. Czerwone, bardzo drobne plamki mogą występować niemal wszędzie, ale najczęściej jest to skóra tułowia, pachwin, pośladków oraz kończyn górnych i dolnych – zwłaszcza na zgięciu łokci i kolan. O szkarlatynie świadczyć może także intensywnie zaczerwieniony język, przybierający niemal malinowy lub wiśniowy odcień. Z kolei na twarzy zwykle występuje charakterystyczny rumień, który omija rejony przy nosie i ustach.

Przebieg i leczenie szkarlatyny

Gdy rozpoznane zostaną symptomy szkarlatyny, należy rozpocząć właściwą terapię pod kontrolą lekarza. Choroba ta wymaga podania antybiotyków (np. penicyliny). Ponadto stosuje się leki zwalczające temperaturę i ból gardła, można także wesprzeć się metodami domowymi, pijąc herbatę z miodem i cytryną lub płucząc gardło naparem ziół (np. szałwią, rumiankiem). Czas leczenia antybiotykami wynosi kilkanaście dni – w tym okresie środek doustny zażywany jest przez chorego dwa razy dziennie, przy czym już po pierwszej dobie ustępuje zarażanie ze strony pacjenta. Warto wiedzieć, czym jest szkarlatyna i jakie konsekwencje niesie brak terapii. Wystarczy wymienić tu zapalenie uszu, stawów lub nerek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here