Zarobki nauczyciela kontraktowego

Nauczyciel to szczególna grupa zawodowa.Ten zawód wiąże się z wielką odpowiedzialnością za drugiego człowieka, za dzieci i młodzież, które ma pod opieką.
Często słyszy się, że nauczyciel powinien wykonywać swój zawód z pasją i zaangażowaniem, że miłość do dzieci jest w jego pracy najważniejsza.
To prawda. Tego zawodu nie powinny i nie mogą wykonywać osoby, które nie czują się dobrze w towarzystwie dzieci młodszych i starszych. Nie można zmuszać się do pracy z dziećmi, bo wtedy staje się ona męcząca i frustrująca.
Oddanie dzieciom i chęć przebywania z nimi i przekazywania im najważniejszych wartości, to podstawowe cechy, jakimi powinien odznaczać się idealny nauczyciel.
Jednak zderzenie z rzeczywistością burzy jego cały ustalony plan działania i wszystkie wartości, w które wierzył.
Współczesne dzieci i młodzież wychowywane są w warunkach bezstresowych i braku szacunku dla tej grupy społecznej, co przekłada się na jego lekceważenie i niedocenianie. Starsza młodzież wie, ile zarabia nauczyciel kontraktowy i szydzi z tych zarobków,co stawia nauczyciela w niezręcznej i kłopotliwej sytuacji.
Społeczeństwo bardzo interesuje się, ile zarabia nauczyciel kontraktowy i wyczytują w gazetach jakieś ogromne sumy. W rzeczywistości zarobek tego nauczyciela to 1900 złotych na rękę ,czyli pensja mniejsza od osoby pracującej na kasie w dyskoncie.
To powoduje, że nie szanuje się nauczycieli i nie liczy z ich zdaniem. Rodzice dzieci obwiniają ich za całe cło, które dotyka ich dzieci. Zapominają, że proces wychowania ich pociech rozpoczyna się przecież w domu a nie w szkole i to własnie rodzice powinni przekazywać dzieciom najważniejsze wartości i zasady.
Cale to nastawienie do nauczyciela i jego pracy, sprawia, że coraz trudniej wykonuje im się tę pracę, która zamiast cieszyć przynosi rozczarowanie i frustrację.
Niskie zarobki i nieprzychylność otoczenia działają na niego demotywująco i część nauczycieli opuszcza mury szkolne w poszukiwaniu innej, mniej stresującej pracy.
W ten sposób z zawodu odchodzą dobrzy i pełni zaangażowania pedagodzy, którzy zostali okrutnie zepchnięci na boczny tor.

przygotowany.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here