Ile wynosi renta rodzinna?

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po stracie bliskiej osoby. Mogą się o nią starać uprawnieni członkowie rodziny, mianowicie małżonkowie zmarłego, jego dzieci czy wnuki. Warto wiedzieć, ile wynosi renta rodzinna w 2019 roku i czy jej wysokość zmieniła się po nowym roku.

Kto może dostać rentę rodzinną?
Przepisy mówią o tym, komu dokładnie należy się renta po zmarłym. Jeśli wdowa lub wdowiec w chwili śmierci małżonka ukończyli 50 rok życia lub nie są zdolni do pracy, mogą otrzymać rentę po zmarłym. Jeśli pod opieką wdowy lub wdowca jest dziecko do 16 roku życia lub do 25 roku życia które kontynuuje naukę, również potomkowi należy się prawo do pobierania takiej renty za rodzica. Jeśli wdowa lub wdowiec nie spełnia powyższych warunków i nie ma środków do życia, ma prawo do pobierania renty rodzinnej przez okres jednego roku. Warto wiedzieć, że wszystkim osobom uprawnionym przysługuje jedna renta rodzinna, która może zostać w odpowiedni sposób podzielona. Nie można jednak brać kilku rent rodzinnych, ponieważ świadczenie jest jedno i dzieli się je między osoby uprawnione.

Ile wynosi renta rodzinna w 2019 roku?
Wymiar renty rodzinnej w 2019 roku nie zmienia się, chociaż warto pamiętać, że od stycznia renty oraz emerytury są wyższe, ponieważ uległy waloryzacji. Przy jednej osobie uprawnionej ZUS wypłaca 85% świadczenia, które przysługiwało osobie zmarłej. Przy dwóch osobach uprawnionych jest to w sumie 90% wymiaru świadczenia, a przy co najmniej trzech osobach uprawnionych – 95% świadczenia. Renta rodzinna obliczana jest na podstawie wysokości emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, którą otrzymywała osoba zmarła. Znając jej wysokość, można łatwo policzyć, ile będzie wynosił poszczególny wariant renty rodzinnej w 2019 roku. Renta rodzinna wypłacana jest od dnia powstania prawa do jej pobierania, nie wcześniej jednak niż w okresie miesiąca od złożenia wniosku. Nie ma bowiem możliwości, by niezbędne formalności załatwić szybciej, zresztą ZUS preferuje wykonywanie przelewów w jednym terminie, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

pouczyc.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here