Płytki czy panele w salonie

Planujesz remont w swoim mieszkaniu i zastanawiasz się, co będzie bardziej pasowało do jego wnętrza – płytki czy panele? Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Poniżej przedstawimy zestawienie zalet i wad, dzięki czemu będziesz mógł zdecydować, które rozwiązanie jest dla Ciebie korzystniejsze. 

Panele w salonie

Panele zwykle prezentują się naturalnie i najczęściej znajdziemy je w różnych wariantach, które ocieplą wizerunek naszego mieszkania. Paradoksalnie wymagają więcej pracy, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie przez możliwie jak najdłuższy czas. 

Wszystko też zależy od materiału paneli – jeśli jest to drewno, przygotujmy się na wpisanie w nasze czynności odpowiedniej pielęgnacji, która nie tylko polega na myciu podłogi odpowiednimi preparatami, ale powinniśmy także uwzględnić środki konserwujące czy woskowanie.

Generalnie, mimo że panele świetnie się prezentują i ocieplają wizerunek mieszkania, są z zasady cieplejsze niż płytki i przyjemniej się po nich chodzi bosymi stopami, to jednak wymagają dodatkowego czasu, pracy, pielęgnacji, a w zależności od materiału paneli ich cena niekoniecznie należy do najniższych. 

Płytki w salonie

Płytki najczęściej błyszczą. Łatwo z nich posprzątać kurz, wystarczy użyć odkurzacza. Gorzej z myciem płytek, ponieważ, jeśli nie trafimy z odpowiednim produktem do pielęgnacji, pozostaną na nich nieestetyczne smugi. 

Z drugiej strony łatwiej z nich zebrać zanieczyszczenia odkurzaczem. Mniej się odbarwiają i z reguły potrzebują mniej czasu na pielęgnację. Panele można łatwo zarysować, natomiast w przypadku płytek – zdarza się, że pękają pod wpływem uderzenia, kiedy spadnie coś cięższego. 

Niedogodnością może być też to, że niezależnie od pory roku, chodzenie po nich bosymi stopami nie będzie zbyt przyjemne dla tych, którzy nie lubią zimna i chłodu. Płytki zazwyczaj są w jednym kolorze – jeśli chcemy uniknąć ryzyka smug po ich zmyciu mopem, postawmy na jasne kolory. 

Różnica kosztów – kładzenie płytek a paneli

Kładzenie płytek jest zdecydowanie szybsze i łatwiejsze, niż paneli, dlatego cenowo będzie się nam opłacało bardziej postawić na panele. Koszt samych materiałów będzie się różnił w zależności od zastosowanego materiału lub technologii. 

Warto mieć na uwadze, że na rynku dostępne są płytki drewnopodobne, które są w zbliżonej cenie do paneli wykonanych z drewna, a równie dobrze się prezentują. Warto do salonu rozważyć płytki wykonane z ceramiki, które są odporniejsze na uszkodzenia, jeśli mamy zamiar często i intensywnie z niego korzystać. Jest to dobra alternatywa dla drewna, wytrzymała, odporna, może być zastosowana w całym mieszkaniu bez obawy przed działaniem wody czy wilgoci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here