Parawan

Parawany to chętnie stosowane urządzenia osłaniające, które w przypadku łazienki stosowane są przede wszystkim do osłaniania wanien. Parawany mogą mieć różną formę – niektórzy decydują się na klasyczne zasłony, które można przesuwać w czasie kąpieli. Inni sięgają po parawany przesuwne, zamontowane na sztywnym stelażu oraz listwach prowadzących. Poniżej przyglądamy się ofercie parawanów kąpielowych oraz podpowiadamy który z nich warto wybrać, by zakup okazał się udany. 

Parawan do wanny – dla komfortu kąpieli i czystości pomieszczenia 

Popularność parawanów łazienkowych rośnie z roku na rok. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, których łazienka została wyposażona w wannę, a którzy chcieliby móc korzystać z niej niczym z kabiny prysznicowej. Wówczas, parawan pozwala zamienić wannę w kabinę prysznicową. Uniemożliwia wydostanie się wody poza krawędź wanny, tworząc zamkniętą i bezpieczną przestrzeń. Parawany to więc świetny pomysł dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na jednoczesny montaż wanny oraz kabiny prysznicowej w łazience, ze względu na brak wolnej przestrzeni. 

Parawany są też świetną alternatywą względem tradycyjnych zasłon, wykorzystywanych do osłaniania wanny. Zasłonki takie montowane najczęściej na szynie, znajdującej się pod sufitem. Rozwiązanie to miało swoje plusy, jednak wśród ewidentnych minusów znajdował się niski posłom osłony oraz mała skuteczność w zatrzymywaniu wody. W rezultacie zasłonki nadają się przede wszystkim jako elementy aranżacyjne, jednak gorzej pełnią funkcje praktyczne. 

O wiele lepiej radzą sobie pod tym względem parawany wannowe. Stanowią szczelną osłonę, która umożliwia zachlapanie podłogi w trakcie kąpieli. Dotyczy to także wanien, w których znajduje się deszczownica, dysze do hydromasażu oraz inne alternatywne formy natrysku wodnego. By mieć pewność, że w trakcie wchodzenia i wychodzenia z wanny woda nie będzie się wydostawać poza zbiornik, warto stosować właśnie parawany. 

Jak dobrać parawan do wanny? 

W wyborze parawanu należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na sposób montażu. Znajdziesz parawany montowane na stałe bądź w formie otwieranego skrzydła. Oczywiście, wybór montażu otwieranego jest o wiele bardziej komfortowy. Nie ogranicza Cię w korzystaniu z wanny oraz stanowi praktyczną i użyteczną osłonę. Parawany montowane na stałe są mniej praktyczne w codziennym użytku, jednak w większym stopniu szczelne. 

Popularnym wyborem jest parawan nawannowy składany, złożony z kilku paneli wykonanych z przezroczystego materiału. Panele te składają się, tworząc tak zwaną harmonijkę. Jest to rozwiązanie wybierane przede wszystkim do wanien o niekonwencjonalnych kształtach, na przykład tych narożnych.

Wśród materiałów szczególnie wartych polecenia, znajduje się szkło hartowane. To wytrzymałe i solidne tworzywo jest w wysokim stopniu odporne na wilgoć oraz na oddziaływanie środków chemicznych. Jest też łatwy w czyszczeniu i usuwaniu smug. Wykonane z niego parawany to urządzenia żywotne oraz odporne na oddziaływania fizyczne. Stelaż parawanu powinien zostać wykonany z tworzyw sztucznych lub nierdzewnych stopów metali.

Warto zwrócić też uwagę na grubość warstwy szkła w danym parawanie i wybrać produkty o rozmiarze przynajmniej 5mm. Ważne jest również zastosowanie specjalnych elementów złącznych i wytrzymałych uszczelek. Najlepiej wypadają parawany z elementami mocujący chromowanymi, odpornymi na wilgoć i korozję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here