Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora dla graczy?

Kompletując zestaw komputerowy bardzo często zastanawiamy się, jaki monitor wybrać. Na rynku dostępnych jest sporo modeli w różnym przedziale cenowym, oferujących lepsze lub gorsze możliwości w grach. Zastanówmy się więc, jakie cechy powinien mieć monitor idealny dla gracza.

Rodzaj matrycy

Logiczne wydaje się, że najważniejszym elementem monitora komputerowego jest matryca. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów monitorów z różnymi matrycami. Dla osób lubujących się w strzelankach i grach akcji idealna wydaje się matryca TN, której czas reakcji jest niezwykle krótki. Tego typu matryce oferują również idealną do gier typu CS:GO częstotliwość odświeżania. Osoby grające często w przygodówki, strategie czy symulatory powinny zastanowić się nad monitorami z matrycami IPS, które oferują bardzo szerokie kąty widzenia oraz doskonałe odwzorowanie barw. Niestety urządzenia z takimi matrycami są nieco droższe od monitorów z matrycami TN. Warto również pamiętać, że w wielu przypadkach oferują gorszy czas reakcji. Przy zakupie monitora do gier komputerowych pamiętajmy, aby wybierać modele z matową matrycą. Błyszcząca nie sprawdzi się podczas słonecznych dni.

Jaka rozdzielczość i przekątna?

Przeglądając w sieci oferty monitorów dla graczy pamiętajmy również o kwestii rozdzielczości i przekątnej ekrany. Obecnie na rynku najbardziej chodliwe się wielkości 24 cali oraz 27 cali. Są one zazwyczaj wystarczające, jednak coraz popularniejsze stają się monitory z matrycami o przekątnej 34 cali lub większej. Im większy monitor dla gracza kupimy, tym rozdzielczość musi być odpowiednio wyższa. W sklepach znajdziemy modele o rozdzielczości Full HD, WQHD lub 4K. Pierwsze są obecnie najbardziej popularne. Bez problemu podłączymy je do kart graficznych starszego typu. WQHD oferują wyższą szczegółowość, a monitory 4K określane są przez wielu, jako te idealne do sandboksów. Posiadając nieco większy fundusz możemy zastanowić się również nad monitorem z zakrzywionym ekranem, który zdaniem graczy oferuje lepsze wrażania z gry i lepszą immersję.

Kupując monitor dla gracza warto również zwrócić uwagę na:

  • Czas reakcji – czyli jak szybko piksele zmieniają kolor. Dla gracza ważne będą co najmniej 4 milisekundy
  • Możliwość montażu na ścianie, regulacji wysokości i kąta nachylenia; obrotowy ekran
  • Wbudowane głośniki, tuner TV i filtr światła niebieskiego
  • Odświeżanie – wyrażane w hercach, oznacza ilość klatek wyświetlanych na sekundę. 60 Hz to trochę mało dla gracza, polecamy przynajmniej 120 lub 144 Hz.
  • Rodzaje złącz – oprócz HDMI, czy w przypadku 4K – DisplayPort, udogodnieniem są gniazda USB i minijack do słuchawek i innych urządzeń peryferyjnych
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here