Jak zaprojektować salon z jadalnią — 4 kluczowe elementy

0
380

W dzisiejszych czasach rzadko się zdarza, by jadalnia była osobnym pomieszczeniem, przeznaczonym wyłącznie do serwowania posiłków. Najczęściej jej funkcję pełni przestrzeń znajdująca się między kuchnią a salonem. Taki układ jest bardzo wygodny. Jednak aby nowoczesny salon z jadalnią był naprawdę funkcjonalny, podczas urządzania wnętrza musimy pamiętać o kilku ważnych elementach.

Stół do jadalni z salonem — jaki wybrać?

Jedną z najważniejszych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, poszukując inspiracji do salonu z jadalnią, jest odpowiedni stół. Powinien być on zarówno funkcjonalny, jak i dobrze komponować się z wystrojem całego wnętrza. W przypadku jadalni z salonem warto zastanowić się, czy ma być to raczej klasyczny i dyskretny mebel, który nie będzie stanowić wizualnej konkurencji dla kącika wypoczynkowego, czy raczej designerski, wyrazisty model, który zdefiniuje charakter pomieszczenia, stanowiąc przy tym jego centralny punkt.

To, jaki stół do jadalni wybrać, zależy również od przestrzeni, jaką dysponujemy. Tworząc aranżację małego salonu z jadalnią, najlepiej będzie wybrać mebel z rozkładanym blatem. Jego wielkość powinna być dopasowana do liczby osób, które przy nim zasiadają. Przykładowo, dla czteroosobowej rodziny idealny będzie mebel o wymiarach 120×80.

W niedużym salonie z jadalnią dobrze sprawdzi się także okrągły stół. Zazwyczaj jest to bardzo ustawny mebel, który zajmuje mniej miejsca, niż klasyczne, prostokątne warianty. To dobry wybór, jeśli obawiamy się, że tradycyjny stół może utrudniać przemieszczanie się między salonem a kuchnią.

Razem czy osobno? Salon z jadalnią czy bez?

Tworząc projekt jadalni z salonem, należy zastanowić się, czy zależy nam na dużej, całkowicie otwartej przestrzeni, czy może chcemy przynajmniej symbolicznie odgrodzić od siebie poszczególne strefy. Zwolennicy drugiej opcji wskazują, że dzięki temu o wiele łatwiej jest urządzić wnętrze o wielu funkcjach. Możliwość pewnego odseparowania się od pozostałych części mieszkania pozwala wykorzystać jadalnię m.in. jako kąt do pracy czy nauki. Ułatwia też domownikom zajmowanie się różnymi rzeczami bez wchodzenia sobie w drogę.

Przeglądając inspiracje dla salonu z jadalnią, można zauważyć, że w niektórych wnętrzach przegroda między strefami jest tak naprawdę symboliczna. Jeśli jednak poszukujesz czegoś, co bardziej podkreśli odrębność poszczególnych części mieszkania, możesz zdecydować się np. na ozdobną, niską ściankę działową lub ażurowy panel wykonany z drewna, metalu, bambusa lub tworzywa. Tego typu produkty dostępne są w różnych stylach i wersjach kolorystycznych. Sprawdzą się zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i przy urządzaniu modnego salonu. To ciekawa ozdoba pomieszczenia, która jednocześnie ułatwi stworzenie kameralnego, przytulnego salonu z jadalnią.

Dobrze zaplanuj oświetlenie w jadalni i salonie

Koncepcja, zgodnie z którą w pokoju dziennym głównym źródłem światła była jedna, duża lampa sufitowa lub żyrandol, już dawno odeszła do lamusa. Obecnie coraz częściej stawia się na kilka lamp, które oświetlają każdą strefę z osobna.

Rozwiązaniem tym warto się zainspirować również w salonie z jadalnią. Umieszczając lampę zarówno w strefie wypoczynkowej, jak i nad stołem, nie tylko w symboliczny sposób podkreślimy odrębność każdego z tych miejsc. Jest to również bardzo praktyczne — gdy spożywamy rodzinną kolację, nie potrzebujemy bowiem mocnego światła w salonie. Z kolei gdy relaksujemy się na kanapie, oświetlanie stołu znajdującego się w zupełnie innej części pomieszczenia byłoby jedynie marnowaniem energii.

Zadbaj o spójny wystrój salonu z jadalnią

Bardzo ważną kwestią, o której należy pamiętać, urządzając salon z jadalnią, jest wystrój całego wnętrza. Oczywiście różne funkcje każdej ze stref sprawiają, że ich aranżacje zawsze będą się od siebie nieco różnić, ale zdecydowanie się na ten sam styl pozwoli połączyć je w spójną całość. Dzięki temu unikniemy wrażenia chaosu, który nie tylko źle wygląda, ale i jest po prostu męczący.

Doskonałym pomysłem na salon z jadalnią jest urządzenie go w raczej minimalistycznym stylu. Idealnie sprawdzi się tu np. zasługująca już na miano klasyki estetyka skandynawska, w której stonowana kolorystyka, jasne odcienie i duża ilość światła łączą się z przytulnymi tkaninami i ciekawym wzornictwem. Połączenie minimalizmu i ciepła sprawia, że wnętrze będzie przytulne, ale jednocześnie podkreślimy w ten sposób jego przestronność, tworząc przy tym wrażenie harmonii i porządku, sprzyjające przyjemnej atmosferze na co dzień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here