czyszczenie uszu psa

Nasi czworonożni przyjaciele są członkami naszej rodziny. Większość zwierząt mieszka z nami w domu i ma swobodny dostęp do wszystkich jego pomieszczeń i sprzętów. Często śpimy z naszym zwierzakiem lub robią to nasze dzieci. Oprócz wygodnego legowiska i dobrej karmy, istotne jest więc zadbanie o odpowiednia higienę naszego przyjaciela.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy regularne czyszczenie futra i uszu, dbanie o oczy, przycinanie pazurów oraz usuwanie kamienia z zębów. Każda z tych czynności jest istotna ze względu na bezpieczeństwo domowników oraz zdrowie psa. Sposób oraz częstość przeprowadzania zabiegów uzależniona jest od rasy naszego psa, to znaczy od kształtu uszu, długości sierści czy innych cech typowych dla danej rasy.

Pielęgnacja futra zależy głównie od długości i gęstości sierści psa

Rasy o szybko rosnących, długich futrach muszę być regularnie strzyżone. Zapobiegnie to wpadaniu futra do oczu i uszu, a także uchroni zwierzę przez chorobami skóry. Wszystkie rasy powinny być też raz na jakiś czas wyczesywane. Szczotkowanie pomaga usunąć martwy naskórek oraz sierść. Rasy długowłose powinny być czesane codziennie lub prawie codziennie. Rasom krótkowłosym taki zabieg wystarczy raz w tygodniu. Psy zaleca się również kąpać.

Częstotliwość kąpieli dostosowujemy indywidualnie, biorąc pod uwagę długość sierści oraz sposób spacerowania. Nie należy jednak kąpać psa zbyt często. Może to powodować przesuszenie skóry lub zniszczenie jej warstwy ochronnej. Najlepiej kąpać psa kiedy jego zapach zaczyna być drażniący lub zwierzak mocno się pobrudził. Pamiętajmy żeby używać wyłącznie szamponów przeznaczonych dla psów. Kosmetyki przeznaczone dla ludzi mogą podrażniać skórę psa i spowodować jej choroby.

czyszczenie uszu

Czyszczenie uszu psa również zależy od indywidualnych cech rasy. Niektóre psy wymagają częstego ich czyszczenia lub mają skłonność do stanów zapalnych. Powinniśmy obserwować uszy psa i czyścić je kiedy zauważymy na nich brud. Uszy czyścimy specjalnymi preparatami dla zwierząt. Produkty te są bardzo proste w obsłudze.

Na runku dostępne są pianki i żele, które wlewamy do ucha i masujemy w celu rozprowadzenia i ogrzania substancji. Po wykonaniu masażu wycieramy resztę preparatu wraz z zebranym brudem. Jeżeli w uszach naszego pupila pojawią się zmiany, konieczne jest zabranie go do gabinetu weterynaryjnego. Uszu ze zmianami pod żadnym pozorem nie można czyścić na własną rękę.

Podobnie sprawa ma się z oczami

Niektóre rasy mają tendencję do ich chorób i zabrudzenia. Jeżeli jesteśmy posiadaczami pupila o długiej sierści lub w kącikach pojawiają się duże „śpiochy” należy co jakiś czas przemywać mu oczy specjalnymi preparatami. Jeżeli jesteśmy fanami naturalnych metod można to również zrobić za pomocą esencji herbaty lub przegotowanej wody.

Obcinanie pazurów konieczne jest u psów, które nie mają dostatecznej możliwości ścierania ich. Psy biegające głównie po domu, po miękkich powierzchniach zwykle nie mają zbyt wielu okazji do ścierania. Pazury powinny być takiej długości, żeby nie dotykały ziemi podczas stania. Możemy to sprawdzić oglądając pazury lub słuchając czy pazury nie uderzają o podłogę podczas chodzenia. Regularne podcinanie zapobiegnie podwijaniu się pazurów oraz wrastaniu w podbicie łapy. Uchroni tez nasz parkiet i meble przez zarysowaniem

Czyszczenie zębów psa może odbywać się na kilka sposobów. Najbardziej pracochłonnym jest czyszczenie psiego uzębienia specjalna szczoteczką. Wymaga to od właściciela zaangażowania i regularności. Niekiedy pies nie będzie chciał się poddać takiemu zabiegowi. Do procedury trzeba najpierw zwierzaka przyzwyczaić. Najbardziej rozpowszechnioną metodą są specjalistyczne przekąski oraz gryzaki do usuwania kamienia. Można je znaleźć w większości marketów oraz sklepach zoologicznych.

pies

Ich koszt nie przekracza kilku złotych za sztukę. W zoologach znajdziemy także preparaty usuwające kamień, które możemy dodawać do wody naszego pupila. Te rozwiązania nie wymagają od nas dużo uwagi i mogą być stosowane przez każdego. Jeżeli jednak kamień jest duży lub z pyska wydobywa się nieprzyjemny zapach, konieczna będzie wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Weterynarz oceni stan zębów psa i zaleci odpowiednie leczenie.

Odpowiednia higiena psa jest bardzo ważna. Należy dostosować ja indywidualnie do każdego zwierzęcia. Odpowiednio wykonywane zabiegi uchronią nas i naszego pupila przed chorobami. Jeżeli mamy wątpliwości jak prawidłowo dbać o higienę psa, możemy zgłosić się do gabinetu weterynaryjnego i skonsultować częstotliwość i rodzaj zabiegów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here