Co zamiast węgla? Poznaj zalety ekogroszku, pelletu i drewna kominkowego

0
686

Coraz więcej osób świadomie rezygnuje z węgla na rzecz bardziej ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań. Tradycyjny opał można zastąpić ekogroszkiem, pelletem czy też drewnem kominkowym – to właśnie te produkty cieszą się obecnie największym zainteresowaniem. Zastanawiasz się, która z tych opcji sprawdzi się w twoim przypadku? Dowiedz się o wadach i zaletach trzech popularnych alternatyw dla węgla.

Ekogroszek

Ogrzewanie budynku ekogroszkiem przeważnie wiąże się z dość kosztowną wymianą posiadanego sprzętu na specjalny piec retortowy z automatycznym podajnikiem. I jest to właściwie jedna z nielicznych wad tego rozwiązania. Co więcej, inwestycja może dość szybko się zwrócić. Ma to związek z tym, że ekogroszek będący odpadem pozyskiwanym z węgla ma większą kaloryczność i wydajność niż surowiec, z którego powstaje.

To z kolei w praktyce oznacza, że możliwe jest zużycie mniejszych ilości opału, co przy dobrym stosunku jakości do ceny może wygenerować oszczędności. Jednak jeszcze ważniejsze jest to, że dobrej jakości ekogroszek spełnia normy ekologiczne. Ogrzewanie nim domu oznacza znaczne ograniczenie emisji szkodliwych substancji w porównaniu z węglem. Wiele osób ceni również to, że jednorazowe załadowanie pieca może wystarczyć nawet na kilka dni.

Pellet

W przypadku pelletu można doszukać się wielu podobieństw do ekogroszku. Przede wszystkim charakterystyczne granulki dostępne na stronie https://www.sambudrol.pl/pellet/ również są uznawane za odpad, ale powstają nie z węgla, a z trocin sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Pellet jest także uważany za opał niskoemisyjny, czyli znacznie mniej szkodliwy dla środowiska niż tradycyjny węgiel.

Ważną zaletą tego rodzaju opału jest ponadto jego wysoka wydajność. Wiele osób docenia również fakt, że podczas spalania pelletu drzewnego nie powstaje zbyt dużo popiołu. Jedyną przeszkodą dla niektórych osób może być konieczność zainwestowania w specjalny piec. Zakup tego sprzętu jednak zdecydowanie się opłaca, co ma związek z wysoką wydajnością pelletu, atrakcyjnymi cenami tego typu pieców i wygodą użytkowania.

Drewno kominkowe

Inwestycja w tego rodzaju opał to idealne rozwiązanie dla osób, które już mają kominek lub planują wkrótce zaopatrzyć się w taki sprzęt. Wbrew pozorom drewno kominkowe jest odnawialnym źródłem energii. Surowiec jest bowiem pozyskiwany ze specjalnych upraw, w których wycięte drzewa zastępuje się nowymi sadzonkami. Jest to zatem dobra opcja dla osób, którym zależy na możliwie jak najbardziej ekologicznym opale.

Warto również podkreślić, że drewno kominkowe z oferty firmy SAM-BUD-ROL właściwie nie jest szkodliwe dla środowiska. Ma to związek z tym, że ten rodzaj opału emituje dokładnie tyle samo CO2, ile wcześniej pobrał jeszcze jako drzewo. Ponadto drewno do kominków jest naprawdę tanim sposobem na ogrzanie budynku. Dla wielu osób nie bez znaczenia jest również to, że widok i odgłos palonego wprowadzają do pomieszczenia niepowtarzalną i romantyczną atmosferę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here