Co powinien jeść zdrowy, dorosły pies

Potrzeby żywieniowe psa zmieniają się wraz z wiekiem. Nieco inny powinien być zatem jadłospis szczeniaka, inny psa seniora, a jeszcze inny zdrowego, dorosłego psa. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania – co powinien jeść ostatni z wymienionych oraz jaka jest dobra karma dla psa?

Dlaczego sposób żywienia ma tak duże znaczenie?

Sposób żywienia pupila ma ogromne znaczenie. To element, który decyduje o jego zdrowiu, a nawet długości życia. Psy, posiadające zdrową i zbilansowaną dietę żyją zdecydowanie dłuższej. Najczęściej nie borykają się też z różnymi problemami, w tym nadwagą, cukrzycą, nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia albo układu pokarmowego. Jeżeli decydujesz się więc na przygarnięcie psa – kundla albo rasowca – musisz przygotować mu odpowiedni jadłospis. Ważna jest zarówno dobra karma, jak i odpowiednia ilość tego produktu.

Od szczeniaka do dorosłego psa

Od momentu urodzenia, szczeniak żywi się zatem mlekiem matki. Dopiero z czasem przyzwyczaja się do pożywienia o stałej konsystencji. Właśnie dlatego w początkowym okresie życia szczeniakom serwuje się raczej mokrą karmę. W tym czasie szczeniaki mają też ogromne zapotrzebowanie na energię, ze względu na trwający proces wzrostu. Ich porcje są zatem większe niż dorosłych osobników – oczywiście w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Szczeniaki osiągają dorosłość między 6 a 15 miesiącem życia. Ma na to wpływ wiele czynników, w tym dojrzałość płciowa i tak zwana dojrzałość behawioralna. Od tego momentu, możemy rozpocząć normalne żywienie.

Dieta dorosłego psa

Dieta dorosłego psa powinna być zbilansowana, różnorodna i powinna dostarczać zwierzakowi wszelkich, ważnych substancji odżywczych. Dobra karma dla psa powinna nadto posiadać odpowiednie proporcje wszystkich tych składników. Kluczowe są przede wszystkim białka, które są źródłem energii. Istotne są też tłuszcze, które wspomagają system immunologiczny zwierzaka i hamują wszelkie, powstające w organizmie, stany zapalne. Do tego wszystkiego należy dołożyć dawkę węglowodanów, które znajdują się chociażby w zbożach i ziemniakach. One szczególnie dbają o układ pokarmowy psa, w tym stymulują perystaltykę jelit. No i oczywiście całość powinna zostać uzupełniona o witaminy i mikroelementy, które wspierają odporność psa i dbają o prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Dobra karma, czyli jaka?

Na pewno nie warto kupować taniej karmy, dostępnej w pierwszym, lepszym markecie. Ona bowiem zawiera składniki kiepskiej jakości, a także szkodliwe konserwanty. Dobra karma dla psa dostępna jest natomiast w sklepach specjalistycznych – stacjonarnych i internetowych. Przykładem jest chociażby dolina-noteci.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here