Urlop a umowa zlecenie.

Umowa zlecenie to dalej dość często podpisywany rodzaj umowy. Niestety bywa nadużywana. Zdarza się, że osoba wykonująca zlecenie ma określony grafik, pracuje tak jak inni pracownicy na etacie, przychodzi o tych samych porach. Wtedy można domagać się podpisania umowy o pracę.
Na zleceniu pracuje wielu studentów oraz uczniów. Jest to niewątpliwie wygodna forma zatrudnienia, zwłaszcza że posiadając legitymację możemy otrzymać więcej pieniędzy do 26 roku życia. Należy tylko pamiętać, aby być dopisanym do ubezpieczenia np. rodzica. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z opieki państwowego lekarza, szpitali itp. placówek, które mają kontrakt podpisany z NFZ.
Umowa zlecenie urlop to kwestia, która interesuje wiele osób. Na etacie mamy do niego prawo w określonym wymiarze. Wszystko zależy od lat nauki oraz ilości przepracowanych lat na umowie o pracę. W przypadku umowy zlecenia nie mamy prawa do płatnego urlopu. Oczywiście możemy w porozumieniu ze zleceniodawcą zrobić sobie przerwę, wyjechać na wakacje. Jednak musimy się z tym liczyć, że każdy dzień odpoczynku jest darmowy, nie otrzymamy za niego wynagrodzenia. Co więcej nasza umowa zlecenie nie wlicza się do stażu pracy, dlatego nie będzie uwzględniana, gdy podpiszemy umowę o pracę do wymiaru urlopu. Nie możemy również mieć żadnych roszczeń dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych, ponieważ przysługuje nam wynagrodzenie, zwykle stawka godzinowa za wykonane zlecenie. Nie ma znaczenia ile czasu nam to zajęło, czy zostaliśmy dłużej.
Umowa zlecenie nie uprawnia nas do korzystania z płatnego urlopu. Mamy jednak prawo do skorzystania z takiej przerwy, pod warunkiem, że ustalimy to ze zleceniodawcą, wspólne określimy jaki to ma być termin. Niestety nie możemy liczyć na żadne pieniądze. W praktyce będzie to dla nas strata. Dlatego wielu zleceniobiorców nie korzysta w nadmiarze z czasu wolnego, ponieważ płacone jest im za konkretne godziny, nie za odpoczynek. Osoby zatrudnione na umowę zlecenie zwykle korzystają z przerw pracowniczych, razem z innymi. Dlatego jest bardzo istotne, aby taką adnotację umieścić w umowie, z zaznaczeniem, że jest to czas wliczany do naszej pracy, za który zostanie nam zapłacone. W przeciwnym razie zleceniodawca może odjąć czas, jaki spędziliśmy na odpoczynku, jedzeniu obiadu od wynagrodzenia, odpowiednio je pomniejszając. Dlatego warto o to zadbać jeszcze przed podpisaniem, uzgodnić daną kwestię.
Wiele osób jest sfrustrowanych staraniem o umowę o pracę. Niejednokrotnie mamy do czynienia z nadużyciami. Młode osoby otrzymują umowę zlecenie, tak naprawdę wykonując zadania zlecone przez kierownika, przychodząc zgodnie z odgórnie ustalonym grafikiem. Jednak ze względu na rodzaj zatrudnienia nie mają prawa do płatnego odpoczynku. Warto jednak w tym wypadku, dowiedzieć się czy nie ma podstawy do tego by stwierdzić, że istnieje stosunek pracy w rozumieniu Kodeksu Pracy. Jeśli racja jest po naszej stronie, możemy uzyskać umowę o pracę, a tym samym przysługiwać nam będzie płatny urlop wypoczynkowy.

inwestycyjnawolnosc.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here