Surowce spożywcze

W Polsce do użytku dopuszczonych jest aż 330 różnych substancji dodatkowych. Mimo to wciąż niewiele wiemy na ich temat. Czym są surowce spożywcze i kto zajmuje się ich dystrybucją?

Surowce spożywcze w poszczególnych branżach

Nie od dziś wiadomo, że producenci żywności korzystają z substancji dodatkowych, mających poprawić właściwości artykułów spożywczych. Niektóre z nich przedłużają ważność, jeszcze inne wzmacniają kolor, smak czy aromat. Wiele osób generalizuje surowce spożywcze i łączy je z konserwantami. Ale przecież to tylko produkty produkcji pierwotnej, czyli substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Ich właściwości znajdują zastosowanie są w różnych branżach. Na przykład w branży spożywczej stosuje się żelatynę, białko wieprzowe i fosforany, a w przemyśle mleczarskim – kwas mlekowy czy skrobię kukurydzianą. W branży napojów popularna jest maltodekstryna i laktoza, zaś w przemyśle piekarniczym – lecytyna.

Lecytyna – surowce spożywcze mogą być zdrowe!

Lecytyna to substancja często wykorzystywana przez producentów żywności. Znajduje zastosowanie także w przemyśle kosmetycznym. To jeden z surowców spożywczych o uniwersalnych właściwościach, które przydają się w wielu gałęziach przemysłu. Lecytyna jest popularnym składnikiem kremów odmładzających, ponieważ posiada właściwości nawilżające. Z kolei w branży spożywczej dodaje się ją do chleba czy czekolady. To właśnie dzięki niej pieczywo jest chrupiące i zachowuje swoją świeżość na dłużej. Lecytyna sprawia również, że czekolada jest aksamitna i rozpływa się w ustach. Co najważniejsze, substancja wykazuje pozytywny wpływ na organizm. Regularna suplementacja lecytyny jest polecana szczególnie uczniom i studentom, ponieważ wspomaga pracę mózgu i koncentrację. Poza tym ułatwia zapamiętywanie oraz wspiera pracę wątroby i nerek. Jej naturalnym źródłem są jaja, soja, rzepak, orzechy włoskie i pszenica. Producenci żywności pozyskują ją jednak z innych źródeł.

Skąd producenci żywności pozyskują surowce spożywcze?

Surowce spożywcze najczęściej kupuje się od dystrybutorów. Wielu z nich działa na terenie Europy, gdzie obowiązują określone normy jakości. Producenci chętnie korzystają z ich usług, ponieważ zapewniają najlepsze dostępne surowce. Dystrybutorów można znaleźć w internecie, na stronach takich jak https://oqema.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/. Na co zwrócić uwagę, wybierając dostawcę? Przede wszystkim na szybkość realizacji. Od tego, czy otrzymane surowce spożywcze będą świeże, zależy bowiem jakość wytworzonych wyrobów. Aby uchronić surowce przed psuciem, dystrybutorzy przewożą je w specjalnych pojazdach-chłodniach. Przewoźnik powinien posiadać odpowiednie certyfikaty, świadczące o jakości. To między innymi certyfikaty GHP czy GMP. Pierwszy świadczy o dobrej praktyce higienicznej, zaś drugi o dobrej praktyce produkcyjnej przekładającej się na bezpieczeństwo żywności. Zwracając uwagę na tego typu atesty, można upewnić się co do tego, czy wybór danego dystrybutora jest dobrym rozwiązaniem, czy może warto poszukać innego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here