Rozróżnienie pojęć fuzji i przejęcia w nowoczesnej gospodarce

Wiele razy w literaturze fachowej pojawiają się zamiennie wyrażenia fuzja i przejęcia firm. Nie jest to poprawne, ponieważ słowa oznaczają różne działania firm związane z ze zmianą własności w podmiotach gospodarczych. Warto wiedzieć, kiedy je stosować.

Fuzja przedsiębiorstw i jej cechy

W przypadku porozumienia dwóch firm może dochodzić do sytuacji, że podmioty takie chcą stale współpracować. W tym celu tworzona jest nowa firma, w skład której będzie wchodził majątek firm założycielskich. W ten sposób powstaje jeden nowy podmiot. We władzach mogą znaleźć się osoby reprezentujące podmioty podpisujące umowę fuzji.

Dzięki połączeniu firmy mogą uzyskać lepszą pozycję na rynku. Łącząc potencjał produkcyjny i kapitał podnoszą jakość zarządzania nową organizacją. W tym wypadku nie występuje przejęcie firm przez inne podmioty. Obie strony umowy fuzji dzielą się udziałami według wcześniejszych ustaleń. Podział udziałów zależny jest od wkładu wniesionego do nowego przedsiębiorstwa.

Przejęcie jako forma zmiany właściciela firmy

Przejęcie firm to jednostronna zmiana praw własności nad firmą. Podmiot zainteresowany firmą za pomocą negocjacji lub nabycia części udziałów przejmuje kontrolę nad inną firmą. W tym wypadku firma przejęta może nadal istnieć jako podmiot zależny pod dotychczasową nazwą. Zmienia się tylko właściciel przedsiębiorstwa.

Przejęcie firm to naturalny proces rozwoju przedsiębiorstw chcących powiększać swój kapitał. Wydatkowanie środków na zakup własności to dokonała forma inwestycji i tworzenia nowych możliwości. Przejęcia firm na rynku kapitałowym umożliwiają szybkie nabycie udziałów lub sprzedawanie ich pakietów, aby kształtować wycenę przejmowanego przedsiębiorstwa.

Kierunki działania fuzji i przejęć firm

Obie formy zmiany własności nad podmiotami gospodarczymi mogą być wykonywane na różnych płaszczyznach rynku. Poziome przejęcie firm lub fuzja to tworzenie mocnych firm działających w tych samych działach gospodarki. To doskonała obrona przed konkurencją.

Można również oddziaływać na łańcuch dostawców i odbiorców. W ten sposób wykonywana jest fuzja lub przejęcia firm kooperujących. Taka firma lub firmy mogą mieć kontrolę nad materiałami oraz sposobem sprzedaży na rynku produktów, lub usług.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here