Outsourcing kadr i płac - czyli spokojniejsza głowa przedsiębiorcy

Outsourcing kadr i płac profesjonalnie nazywanych też human resources (HR) to proces zlecania zarządzania zasobami ludzkimi naszej firmy zewnętrznemu dostawcy. Coraz więcej organizacji decyduje się na podwykonawstwo niektórych lub wszystkich działań związanych z kadrami wyspecjalizowanym w tej dziedzinie firmom. Human resources jest działem przedsiębiorstwa, który nie przynosi finansowych profitów, dlatego jest tak oczywistym kandydatem do outsourcingu.

Biorąc pod uwagę coraz większy nacisk na kulturę pracy w firmach, sposób zarządzania zasobami ludzkimi ma coraz większe znaczenie dla przyszłości firmy. Jednak konkurencyjność w tych obszarach nie zawsze jest łatwa do osiągnięcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Mniejsze firmy często nie mają środków, które mogą przeznaczyć na odpowiednie zajęcie się tą stroną biznesu. Dodatkowo niektóre kwestie związane z zarządzaniem kadrami są tak skomplikowane, że potrzebna jest pomoc ekspertów w tym zakresie. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na outsourcing kadr i płac.

Dla wielu z nich zajęcie się wszystkimi zadaniami działu HR jest zbyt skomplikowane.  Dlatego te, które zlecają funkcje zarządzania działem HR zewnętrznemu dostawcy otrzymują szereg korzyści pomagających im rozwijać przedsiębiorstwo oraz generować jego lepsze wyniki finansowe.

Niwelowanie kosztów

Outsourcing pomaga obniżyć koszty utrzymania działu administracyjnego przedsiębiorstwa. Dział zasobów ludzkich wymaga dodatkowej powierzchni biurowej oraz wysoko wyszkolonego i doświadczonego personelu. Dlatego też wiele małych firm uważa, że bardziej opłacalne jest powierzanie zarządzanie kadrami innej firmie. Zmniejsza to koszty utrzymania biura oraz zwiększenia liczebności zespołu.

Zarządzanie ryzykiem

Outsourcing kadr i płac pomaga przedsiębiorstwu zlecającemu na znaczną minimalizację ryzyka. Przepisy prawa pracy zmieniają się regularnie, dlatego też pracodawcy mogą mieć problem z ciągłym ich śledzeniem. Firmy outsourcingowe zatrudniają specjalistów, których celem jest bycie na bieżąco z różnymi przepisami dotyczącymi zatrudnienia. Pracownicy ze strony dostawcy zewnętrznego pomagają firmom przestrzegać prawa tak, aby uniknąć kosztownych procesów sądowych. Firmy HR kontrolują również politykę i praktyki firmy, aby zapewnić najlepszą ochronę interesów firmy zlecającej.

Wsparcie wydajności

Outsourcing kadr i płac zwiększa wydajność zarządzania tym działem zasobów ludzkich. Zaawansowana strategia zarządzania kadrami wykorzystywana przez dostawców usług outsourcingowych pomaga usprawnić ważne funkcje działu HR takie jak płace, administrowanie zasiłkami czy rekrutacja. Oszczędza to czas menedżerów, którzy poświęcają mniej czasu administracji czy pracy papierkowej, a za to mogą się bardziej skupić na zwiększenie efektywności pracowników.

Wsparcie rozwoju pracowników

Outsourcing kadr i płac pomaga firmom też lepiej zarządzać wydajnością i rozwojem pracowników. Firmy outsourcingowe wdrażają plany zarządzania wydajnością pracowników, a także okresowo monitorują wyniki ich pracy i przekazują te dane firmie zlecającej. Jest to niesamowite wsparcie dla kadry menadżerskiej. Zmniejsza to obciążenie pracą menedżerów, minimalizując ilość obowiązków administracyjnych, na których muszą się skoncentrować.

Podsumowując outsourcing kadr i płac wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem, które oszczędza pieniądze i zwiększa wydajność firmy, a do tego gwarantuje spokojniejszą głowę przedsiębiorcy w zakresie zarządzania pracownikami.

Źródło: Mddp-Outsourcing.pl – Biuro rachunkowe

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here