O sile wypadkowej w pigułce

Prawie każdy wie, czym jest siła. Jest to wielkość fizyczna, działająca na dane ciało. Jednak co to jest siła wypadkowa? I nie chodzi tu o siłę, która działa podczas wypadków. W fizyce jest to jedno z ważniejszych sformułowań. Przed jakimikolwiek rozważaniami, warto jeszcze dodać, że siła jest wartością wektorową.
Wszyscy rozumiemy jak działa siła, którą działamy, przykładowo, aby przesunąć stół. Potrafimy określić jej kierunek i zwrot, a jeżelibyśmy mieli przyrząd pomiarowy, moglibyśmy także określić dokładną wartość takiej siły. Jednak w rzeczywistości na ten stół, tak jak na wszystko, nie działa jedynie nasza siła, którą próbujemy go przesunąć. Należy dodać do tego siłę grawitacji oraz siłę reakcji podłoża. Te dwie wartości są identyczne, dlatego stół stoi, a nie lewituje, czy robi dziurę w podłodze. Dlatego nasza siła jest tutaj tą, która interesuje nas najbardziej, bo to ona sprawia, że stół się przesuwa i jest to właśnie siła wypadkowa. Wyobraźmy sobie teraz, że ten sam mebel próbujemy przesunąć w prawo, a nasze dziecko próbuje go przesunąć w lewo, w tym samym czasie. Jeżeli zadziałamy większą siłą niż nasze dziecko, stół przesunie się w prawo, prawda? Ale jednak będzie nam ciężej go przesunąć, ponieważ nasza siła jest zmniejszona o wartość siły dziecka. Jaka będzie siła wypadkowa w tym momencie? Będzie skierowana w prawo, ale mniejsza o wartość siły dziecka. A co jeżeli ktoś będzie próbował podnieść stół w momencie, kiedy go przesuwamy? Jak będzie skierowana siła wypadkowa? Będzie skierowana także w prawo, ale pod pewnym kątem. Gdybyśmy narysowali wektor tej siły, będzie on skierowany delikatnie ku górze.
To właśnie w skrócie jest siła wypadkowa. Jest to siła, która jest zmniejszona lub zwiększona o jakąś inną wartość, a zwrot i kierunek jest uwarunkowany od kierunku i zwrotu wszystkich sił.

wpudrze.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here