Nowość - Kajak na Pedały

Pedały zazwyczaj kojarzą nam się bardziej z rowerem wodnym, niż z kajakiem. Z pewnością też nigdy nie wyprą one tradycyjnych wioseł. Nie oznacza to jednak, że kajak na pedały nie może okazać się czasem całkiem trafionym pomysłem.

Niejeden kajakarz wyśmieje samą myśl o zastąpieniu wioseł pedałami. Nie jest to jednak tak szalony pomysł jak by się mogło wydawać. Oczywiście, tego typu system napędowy niekoniecznie sprawdzi się na wzburzonej wodzie, czy krętej rzece, ale nie znaczy to, że w ogóle się nie przyda. Dlatego też, zanim rozważymy zalety pedałów, zastanówmy się gdzie je stosować.

Gdzie popedałujemy kajakiem?

Kajak na pedały dobrze nam posłuży na spokojniejszych wodach, stawach, jeziorach i przybrzeżnych szuwarach. Lepiej go nie używać na płyciznach, bądź miejscach najeżonych podwodnymi przeszkodami, gdyż mechanizm napędowy może ulec uszkodzeniu na wskutek zderzenia.

Zalety takiego napędu będą szczególnie widoczne na długich, prostych odcinkach. Może nie pozwoli nam on manewrować tak sprawnie jak wiosła, ale utrzymanie prędkości przez dłuższy czas będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Dla kogo kajak na pedały?

Napęd nożny w kajakach szczególnie upodobali sobie wędkarze. Zwalnia on nam ręce, dzięki czemu nie musimy co chwilę odkładać wędki. Jest także zdecydowanie cichszy od wioseł, więc nie spłoszy okolicznych ryb za każdym razem gdy się przemieścimy na nowe łowisko.

Poza tym, pedały sprawdzą się na wszelkich jeziorach i spokojniejszych wodach, jako dodatkowe źródło napędu. Pozwolą one odpocząć naszym rękom od wiosłowania.

Pedały a motor

Niejeden kajak na pedały może zostać wyposażony także w motorek, który zaoferuje wytchnienie naszym zmęczonym nogom. Producent Feelfree, oferuje je jako dodatek do swoich kajaków wędkarskich. Używany przez firmę Feelfree system Overdrive umożliwia napędzanie kajaka poprzez pedałowanie, poręczny motorek, bądź też wciągnięcie napędu na pokład i chwycenie za wiosła.

Ilość różnych opcji napędu do wyboru sprawia, że kajak na pedały jest znacznie wszechstronniejszy niż by się mogło wydawać. Jeśli znajdziemy się na niebezpiecznych wodach, zawsze możemy schować bezpiecznie napęd i dalej wiosłować. Dlatego też warto się zastanowić nad takim systemem – pozwoli on nam na dłuższe podróże, bez przemęczania się.

Artykuł napisany przez:  Sklep GoKajak.com

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here