czyszczenie komputera z kurzu

Czyszczenie komputera zewnętrznie powinno odbywać się w odpowiednich warunkach. Jest to bardzo ważna czynność, która powinniśmy wykonywać co najmniej dwa razy w roku. Wielu ludzi tego nie robi, a w ich komputerach lęgną się pająki i nie widać żadnych podzespołów przez grubą warstwę kurzu. Ochrona komputera przed kurzem jest ważna dla jego odpowiedniego działania. Aby chłodzenie mogło być wydajne, a cyrkulacja powietrza odpowiednia wewnątrz obudowy komputera.

Wiele razy słyszymy, że ktoś mówi jak to jego komputer po upływie jakiegoś czasu zaczyna głośniej działać, grzeje się i „muli”. Niekiedy jest to spowodowane tym, iż komputer po prostu jest stary lub ktoś ma bałagan na dysku, ale nie rzadko zdarza się, że to właśnie na zewnątrz komputera spotykamy prawdziwy armagedon. Niestety, ale w przypadku kiedy komputer jest chłodzony jedynie powietrzem, obudowa musi być otwarta, a to ciągnie za sobą kurz, który wchodzi do naszego komputera.

Czyszczenie komputera z kurzu może odbywać się na wiele sposobów

Najprostszym z nich jest czyszczenie sprężonym powietrzem. Dzięki niemu wszędzie dojdziemy i wydmuchamy kurz z najmniejszych zakamarków. Takie sprężone powietrze możemy kupić w sklepach z elektroniką, kosztuje ono około 20 zł, ale spokojnie wystarczy na wyczyszczenie całego komputera. W miejscach gdzie nawet sprężone powietrze sobie nie radzi warto zastosować pałeczki do uszu. Jednak tutaj musimy być bardzo ostrożni, ponieważ nie może dojść do uszkodzenia żadnego elementu na płycie głównej, czy innym podzespole.

komputer

Ważnym elementem czyszczenia komputera jest wymiana pasty termoprzewodzącej. Jest to pasta, która znajduje się między radiatorem a procesorem. Pasta ta z czasem traci swoje wartości i warto ją co jakiś czas wymienić, a dzięki temu, że zdejmiemy radiator, wyczyścimy też go dokładnie z drugiej strony co sprężonym powietrzem czy pałeczką mogłoby się nie udać.
Czyszczenie samej obudowy w środku może odbywać się za pomocą szmatki. Zbierzemy nią całą warstwę kurzu, która się tam osadziła.

Pajęczyny i grube „kłaczki” kurzu możemy również usunąć odkurzaczem, jest to dobre rozwiązanie z tego powodu, że nie będziemy sprężony powietrzem rozrzucać tego największego kurzu po całym pokoju.
Części peryferyjne takie jak klawiatura, myszka i monitor też powinny być poddawane czyszczeniu. Do monitora wystarczy bardzo lekko zwilżona szmatka lub specjalny płyn do ekranów, którym dokładnie go wyczyścimy.

Aby najlepiej wyczyścić klawiaturę wypadałoby wyjąć wszystkie klawisze i wyczyścić ją w środku, ponieważ między klawiszami zbiera się masa różnych okruszków, śmieci i oczywiście kurzu. Jednak jeżeli boisz się, że nie poskładasz jej potem z powrotem, wystarczy, że między klawiszami również wydmuchasz śmieci powietrzem a same klawisze umyjesz zwilżoną szmatką. W przypadku kiedy w jakimś miejscu wyleje nam się słodki napój, wyczyszczenie klawiatury w tym miejscu jest bardzo trudne. Ponieważ często zalewa się gumka i klawisz od środka, przez to klawisz może działać bardzo opornie, przez co praca będzie utrudniona.

Jeżeli chodzi o czyszczenie myszy- tutaj wystarczy wyczyścić odpowiednio ślizgacze. Są one ważnym elementem, który pozwala na odpowiednie prowadzenie myszy po podłożu. A często zbiera się na nich kurz z naszej podkładki, czy biurka.
Czyszczenie komputera stacjonarnego jest dużo prostsze niż czyszczenie laptopów. W komputerze stacjonarnym zdejmujemy jedną część obudowy i mamy większość podzespołów w zasięgu ręki. Podczas rozbierania laptopa nie jest to już takie proste, ponieważ musimy odkręcić masę śrubek, klawiaturę a potem jeszcze trzeba się męczyć ze zdjęciem obudowy tak, aby nie połamać bardzo delikatnych zatrzasków na które jest przymocowana.

czyszczenie komputera

Warto jednak pamiętać, że wszelkie takie prace wykonywane czy to przy laptopie, czy przy komputerze stacjonarnym mogą nas narazić na utratę gwarancji. W zależności od tego, gdzie mamy umieszczone plomby, czasami nie wiele w naszym komputerze możemy samodzielnie rozkręcić. Dlatego w momencie, kiedy nasz sprzęt jest na gwarancji, warto udać się do sklepu, w którym był on kupiony lub skontaktować się drogą internetową i zapytać, czy takie praktyki mogą być wykonane z naszym komputerem podczas trwającej gwarancji.

W internecie można znaleźć masę poradników wideo jak zrobić to dokładnie a jednocześnie bezpiecznie, aby nie uszkodzić żadnego podzespołu. Nie jest to trudne, jednak jeśli jesteś w tym zielony i nie masz pojęcia o tym co robisz, warto rozważyć opcje pójścia do serwisu, która wykona taką czynność za stosunkowo nie wysoką opłatą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here