ściany

Kolejny raz dzieci pomalowały ściany w pokoju, pies wytrzepał się z błota po powrocie ze spaceru, plamy ketchupu zostały po ostatniej imprezie albo po prostu znudził Ci się wcześniejszy kolor ścian? Oznacza to tylko jedno – remont. Zdecydowałeś się na kolor ścian, zakupiłeś farby, pędzle i wszelkie potrzebne akcesoria. Można brać się do pracy. Aby praca była przyjemna, a efekt zadowalający należy przestrzegać kilku zasad. Przyjrzyj się dokładnie ścianom i określ niezbędny zakres pracy do wykonania.

Ściany muszą być proste i bez dziur. Nierówności należy zniwelować szpachlą. Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką trzeba wykonać na samym początku, to precyzyjne przygotowanie podłoża, czyli naszej ściany. Odpowiednie przygotowanie zapewni nam idealne pokrycie ściany farbą, toń koloru będzie zgodna ze wzornikiem w sklepie oraz osiągniemy lepszy efekt końcowy.

Przygotowanie ma również wpływ na wzrost przyczepności naszej farby. Bez wątpienia nawet najlepsza i najdroższa farba nie spełni swoich zadań jeżeli ściany będą pokryte kurzem lub tłuszczem. To skoro już to wszystko wiemy, powstaje najważniejsze pytanie: czym umyć ściany przed malowaniem aby farba pięknie pokryła ścianę, a nasza praca nie poszła na marne?

Domowe sposoby i dedykowane preparaty myjące

Pierwszy krok to dokładnie odkurzenie lub obmiecenie ścian z pajęczyn i pyłu. Jeżeli ten krok mamy za sobą, należy ściany bardzo dokładnie umyć. Najprostszy i najbardziej znany domowy sposób to połączenie wody ze zwykłym, kuchennym płynem do naczyń. Należy nalać do ciepłej wody płyn do naczyń, następnie namoczyć w tym gąbkę i przetrzeć zabrudzoną ścianę. Jesteśmy w stanie zmyć niewielkie zabrudzenia, kurz i małe plamy tłuszczu.

czym umyć ściany

Podobnie możemy wykorzystać dobrze znane szare mydło. Rozpuszczamy je w letniej wodzie i myjemy brudne miejsca. Aby mydło łatwo rozpuściło się w wodzie, należy je wcześniej zetrzeć na tarce. Jeżeli te sposoby okażą się nieskuteczne w marketach budowlanych możemy zakupić mydło malarskie. Jest to produkt specjalnie przygotowany, aby zwiększyć efekt naszej pracy w trakcie remontu. Mydło konsystencją przypomina gęstą półpłynną pastę. Produkt stanowi mieszankę mydła zasadowego i mydła potasowego. Jest bezzapachowe i bezpieczne dla dzieci.

Mydło należy rozcieńczyć z wodą według podanych wskazówek producenta. Najczęściej na 0,5 kg mydła dodajemy 12 litrów ciepłej wody. Aplikujemy je na powierzchnię szerokim pędzlem tzw. ławkowcem. Po nałożeniu na ścianę, dzięki substancjom czynnym wchodzi w interakcję z zabrudzeniami, zmiękcza je i dosłownie odkleja od ściany. Mydło poradzi sobie z tłuszczem (polecane szczególnie do kuchni), sadzą, kredkami, brudem i kurzem. Po umyciu ścian, resztki preparatu należy dokładnie zmyć wodą ,aby nie wpłynęły negatywnie na pokrycie ścian farbą.

Mydło malarskie kosztuje kilkanaście złotych, tak więc nie jest to wysoki wydatek za tak skuteczny produkt. Mydło jest łatwe w użyciu i bardzo wydajne. Dodatkowym jego walorem jest również możliwość wyprania ubrań roboczych po remoncie lub mycia narzędzi wykorzystywanych do prac budowlanych.

Podobne działanie mają specjalistyczne środki myjące. Zasada działania jest bardzo podobna do mydła malarskiego. Należy rozcieńczyć je z wodą i przecierać ściany. Po umyciu ścian należy zmyć wodą pozostałości środka myjącego. Preparat skuteczny, lecz na zakup trzeba wydać już więcej pieniędzy.
Kolejnym sposobem są tzw. „magiczne gąbki”, znane z portalu alliexpress. Tysiące gospodyń wyczyściło nimi wszelkie zabrudzenia ścian. Gąbkę należy delikatnie zamoczyć wodą i przecierać dokładnie zabrudzone miejsce. Idealnie zmywa kredki i flamastry oraz wszelkie rysunki stworzone przez dzieci na ścianie.

czym umyć ściany przed malowaniem

Grzyb i pleśń na ścianach

Jeżeli mamy ściany, na których widoczne są plamy pleśni i grzybów możemy wykorzystać wcześniej wspomniane mydło malarskie lub domowy roztwór. Do ciepłej wody należy dodać zakrętkę środka chemicznego z chlorem, np. do czyszczenia toalet. Należy założyć gumowe rękawiczki, namoczyć gąbkę i delikatnie przemywać wykwity na ścianie. Po gotowy preparat grzybobójczy należy udać się do sklepu budowlanego. Środek należy wetrzeć w ścianę lub rozprowadzić za pomocą spraya.

Zawsze trzeba pamiętać, aby ściśle trzymać się zaleceń producenta.
Pleśń i grzyby są szczególnie groźne dla naszego zdrowia. Nie bagatelizujmy problemu, szczególnie jeśli w domu mieszkają dzieci, osoby starsze, osoby chore oraz alergicy i astmatycy.
Pamiętaj, że przed nakładaniem farby na ściany muszą one przeschnąć po wcześniejszym myciu. Skoro wiesz już wszystko, możesz śmiało myć i malować swoje ściany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here