Ryzyko samodzielnego udrażniania rur

Problemy z drożnością rur mogą pojawić się zarówno w przypadku starszego, jak i nowszego budownictwa. Najczęściej domownicy decydują się wtedy na samodzielne udrożnienie rury. Czy to jednak zawsze dobry wybór?

Odpowiednio drożne rury pozwalają na efektywne odprowadzanie zanieczyszczeń z brodzika, wanny czy zlewu oraz umywalki. Do problemów z ich drożnością dochodzi najczęściej wtedy, gdy do odpływu dostają się zanieczyszczenia, na przykład resztki jedzenia czy włosy. Sytuacja dotyczy także starszych rur, w których odkłada się rdza i kamień.

Wolne odpływanie wody lub nawet całkowity brak odpływu, bulgotanie i pojawianie się bąbelków powietrza, nieprzyjemny zapach – to główne objawy niedrożności rur kanalizacyjnych. Jak można sobie z nimi poradzić?

Domowe metody udrażniania kanalizacji

Gdy pojawiają się problemy z kanalizacją, można zastosować szereg domowych metod pozwalających na przywrócenie instalacji właściwej drożności.

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest zastosowanie przepychacza – to przyrząd, który pozwala na wytworzenie ciśnienia i przepchanie zatoru przez rurę. Gdy jednak nie daje on oczekiwanych efektów, można wykorzystać żmijkę – spiralę, świder. To przyrząd wprowadzany do odpływu, który rozbija zatory.

W sprzedaży znajdziemy również specjalne środki chemiczne, które powodują udrożnienie rur poprzez rozpuszczenie zatorów.

Czy domowe metody udrażniania rur są bezpieczne?

Jednak nie wszystkie z powyższych metod są bezpieczne i skuteczne. Jak wskazują eksperci z pogotowia kanalizacyjnego Stankan, mogą one nawet pogorszyć sytuację.

Przykładowo, żmijka może uszkodzić delikatne ścianki rur PCV i doprowadzić do powstania nieszczelności – w efekcie trzeba będzie prowadzić znacznie droższe naprawy. Także nieumiejętne stosowanie preparatów chemicznych może zwiększyć problemy i tym samym sprawić, że rury będą jeszcze mniej drożne.

Gdy nie możemy poradzić sobie samodzielnie z udrożnieniem kanalizacji, warto wybrać pomoc specjalistów – pracownicy firmy Stankan dysponują nowoczesnymi urządzeniami pozwalającymi na udrożnienie każdej instalacji nawet w przypadku dużych zatorów.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here