Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

Życie rodzinne obfituje w wiele wspaniałych momentów. Pełne zrozumienie wzajemnych potrzeb i oczekiwań, oraz spora doza tolerancji sprzyjają zgodnemu współżyciu wszystkich członków rodziny. Zdarza się jednak, że pojawiają się konflikty. Umiejętne ich rozwiązywanie jest podstawą dobrych relacji wszystkich osób

Ale gdy konflikty się nawarstwiają, często trudno jest wypracować niezbędne kompromisy. Podczas napięć i kłótni może nawet dojść do agresji słownej. To epitety, wyzwiska i groźby wypowiadane pod adresem innych. Najgorsza jest agresja czynna – akty przemocy i pobicia. Tego nie można w żadnym wypadku tolerować. Wystąpienie tego typu incydentów wymaga zgłoszenia w Ośrodku Pomocy Społecznej albo na Policji. Zakładana jest wówczas tzw. niebieska karta. Nie każdy wie dokładnie co to jest niebieska karta i czemu służy. Jest to dokument potwierdzający każdorazowe interwencje dotyczące przemocy w rodzinie. Odnotowuje się w nim wszelkie wydarzenia z udziałem domowych agresorów. Celem tego jest ochrona zagrożonych członków rodziny. Instytucje powołane do pomocy rodzinie, mają obowiązek dokładnego rozpoznania sytuacji i regularnego jej monitorowania.
Osoby poszkodowane mają często obawy przed korzystaniem z interwencji ze strony policji. Informując ofiary przemocy o tym co to jest niebieska karta, można zapobiec ukrywaniu przez nie rodzinnych problemów. Bowiem zapisy w niebieskiej karcie nie są jednoznaczne ze zgłoszeniem przestępstwa. Głównie służą one do rozpoczęcia działań prewencyjnych.

odzyskajdzien.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here