Kawa w kapsułkach – 4 fakty, które warto o niej wiedzieć!

Kapsułkowe ekspresy są wygodne w użytkowaniu – wystarczy wybrać kapsułkę, włożyć ją do automatu i przycisnąć odpowiedni przycisk, aby już za kilka chwil cieszyć się znakomitą kawą i jej niepowtarzalnym aromatem. Sekretem dobrej kawy jest oczywiście to, co znajduje się w kapsułce. Skąd kawa w kapsułkach czerpie swój aromat i co dokładnie skrywa jej wnętrze? Jak wybrać kapsułki, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania? Przedstawiamy 4 fakty związane z kawą w kapsułkach.

1. Wysokiej jakości kawa w kapsułkach

Automaty do kawy – ekspresy kapsułkowe ciśnieniowe, które przygotowują dla nas „małą czarną” – działają dzięki niewielkim, poręcznym kapsułkom, w których zamknięty jest cały aromat kawy. Nie stanowi prawdy stwierdzenie, że kawa w kapsułkach jest niskiej jakości, przez co napar przyrządzony z jej wykorzystaniem będzie niepełnowartościowy i po prostu niesmaczny. Przeczą takim tezom wysokiej jakości produkty, np. kapsułki Nespresso. Cena w tym przypadku nie jest wygórowana, a w zamian otrzymujemy tzw. kawę Gourmet – charakteryzuje się ona niezwykle wyrafinowanym aromatem. Do kapsułek trafiają najwyższej jakości, starannie wyselekcjonowane ziarna, pochodzące z najlepszych na całym świecie upraw. W zależności od dokonanego wyboru kawa w kapsułkach zachowuje wszystkie intensywne cechy kawy mielonej ze świeżo palonych ziaren. Może mieć delikatny, pełny lub wyważony smak. Pozwala na stworzenie różnych rodzajów kaw, w tym również mlecznych, jeśli do ich przygotowania zastosujemy spieniacz do mleka.

Warto podkreślić też, że w przeciwieństwie do kawy mielonej, jaka sprzedawana jest w dużych, zbiorczych opakowaniach, kawa w kapsułkach jest hermetycznie zamknięta od razu po zmieleniu, dlatego nie wietrzeje i zachowuje aromat do czasu, aż zostanie ostatecznie użyta w ekspresie.

2. Wybór kawy do kapsułek

Firmy produkujące kawę w kapsułkach do automatycznych ekspresów przykładają dużą wagę do tego, aby wybrać do niej najlepsze ziarna. Niektóre z nich selekcję rozpoczynają na etapie gromadzenia kawy do palenia i wykorzystują wyłącznie specjalne jej gatunki, jakie spełniają surowe kryteria fizyczne oraz zapewniają określone profile smakowe. Takie są właśnie kapsułki Nespresso. Cena w stosunku do jakości pozwala uzyskać zadowalający efekt wyrażony w postaci doskonale zbilansowanej kawy. Wspominany producent od 2003 roku prowadzi współpracę z organizacją non-profit Rainforest Alliance nad wspólnym programem Nespresso AAA Sustainable Quality™. Zabezpiecza tym samym przyszłe dostawy najwyższej jakości kawy, ale też gwarantuje wyższe przychody plantatorom oraz wysokie standardy ochrony środowiska.

3. Ilość kawy dostosowana do wielkości filiżanki

Ciekawostką może być fakt, że kapsułki nie zawsze zawierają taką samą ilość zmielonej kawy. Spowodowane jest to tym, że mogą być one przeznaczone do przygotowania kaw o różnej objętości – od niewielkiego espresso do americano i lungo. Każda kapsułka powinna więc powstawać z myślą o określonej wielkości filiżance, aby w ten sposób móc zapewnić optymalny smak i konsystencję naparu. Wielkość ta ma tak naprawdę kluczowe znaczenie, gdyż zbyt duża ilość wody i zbyt mała ilość zmielonej kawy powodują niewłaściwą ekstrakcję smaku.

4. Intensywna kawa w kapsułkach – skąd się to bierze?

Na intensywność kawy składa się połączenie trzech elementów:

  • Body – kawa o pełnym body daje nam uczucie gęstości w ustach, a jej smak jest wyrazisty, natomiast kawa o lżejszym body wydaje się bardziej wodnista.
  • Goryczka – typowymi gorzkimi smakami są cykoria, gorzka czekolada oraz kakao. Wbrew pozorom goryczka jest ważna, bo to właśnie dzięki niej smak kawy pozostaje z nami na dłużej.
  • Palenie – to właśnie aromaty palenia kawy uwalniane są w trakcie jej parzenia.

W kapsułkach z kawą zamknięta jest cała jej intensywność, która stanowi połączenie stopnia jej wypalenia, konsystencji i nuty goryczki. Dzięki temu kawa z ekspresu kapsułkowego może skutecznie konkurować z naparem przygotowywanym w kawiarni.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here