Kapiszony do broni czarnoprochowej

Kapiszony są bardzo często stosowane do replik broni czarnoprochowej, która cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością w Polsce – głównie ze względu na fakt, iż można ją nabyć bez ubiegania się o klasyczne zezwolenie na posiadanie broni palnej. Jednak duże zainteresowaniem wykazują nią również kolekcjonerzy i miłośnicy starych militariów. Broń czarnoprochowa bardzo często wykorzystywana jest również przez grupy rekonstrukcyjne do inscenizowania wydarzeń historycznych. W poniższym artykule przedstawione zostały cenne informacje dotyczące charakterystyki kapiszonów oraz kamieni skałkowych. Informacje te będą szczególnie istotne i ciekawe dla osób, które planują kupić broń czarnoprochową lub nie posiadają jeszcze usystematyzowanej wiedzy.

Kapiszony stosowane w broni czarnoprochowej

Kapiszon jest rodzajem spłonki, który może wykonany być z miedzi bądź mosiądzu i przybiera formę niewielkiej miseczki. Miseczka ta posiada warstwę piorunianu rtęci, który wykorzystywany był bardzo często w historycznej broni czarnoprochowej. Niektóre egzemplarze broni zamiast kapiszonów wykorzystywały tak zwane mieszaniny inicjujące. Były to substancje łatwopalne, którymi nasączano papierową tasiemkę. Uderzenie wywoływało zapłon i rozpoczynało proces wystrzału. Kapiszony to jedne z najważniejszych elementów zamka kapiszonowego, które często wykorzystywany są w broniach czarnoprochowych. Wspomniany kapiszon umieszczany był na specjalnej rurce, którą powszechnie nazywa się kominkiem. W momencie naciśnięcia spustu kapiszon z bardzo dużą siłą uderzany był przez kurek, co wyzwalało energię rtęci, a w konsekwencji rozpalało proch znajdujący się w lufie i dochodziło do wystrzelenia pocisku.

Charakterystyka kamieni skałkowych

Skałki wykorzystywane były w zamkach skałkowych, ich zadaniem było wywołanie zapłonu.  Wykonane są z niewielkiego kawałka krzemienia, który zainstalowany jest w szczękach kurka. W momencie naciśnięcia spustu skałka uderza o metal i wywołuje iskrę, która zapala proch. Kamienie skałkowe i kapiszony zakupić można w dobrych sklepach z militariami. Bez problemu skorzystać można również z dedykowanych stron internetowych. Warto wybierać podmioty, które cieszą się uznaniem wśród klientów i gwarantują towar najwyższej jakości. Trzeba więc zdobyć informacje o najlepszych sklepach. Świetnie sprawdzą się fora strzeleckie lub zaprzyjaźnieni posiadacze broni czarnoprochowej. Pamiętać powinno się również, że wykwalifikowany sprzedawca powinien udzielić odpowiedzi na wszystkie nurtujące klienta pytania i pomóc mu wybrać odpowiedni produkt.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here