obrzeża trawników

Jeśli chcesz zyskać możliwość estetycznego odcięcia trawnika, tak by trawa nie rozrastała się na ścieżkę lub nie zarastała rabaty kwiatowej, pomocnym sprzętem będą trwałe palisady ogrodowe. W sprzedaży znajdziesz wiele wersji takich obrzeży, od drewnianych, przez kamienne lub betonowe, a na stosunkowo tanich minipalisadach wykonanych z odpornych na wilgoć tworzyw sztucznych kończąc. Które z nich najlepiej sprawdzą się przy wykańczaniu obrzeży trawników?

Rodzaje palisad ogrodowych

Szukając sposobu na estetyczne wyznaczenie obszaru zajmowanego przez rabaty kwiatowe i ich wyraźne odcięcie od fragmentu trawnika, możesz sięgnąć po różne wersje obrzeży wykonanych z takich materiałów jak beton, kamień, drewno i tworzywo sztuczne. Najtańsze są na ogół plastikowe palisady ogrodowe, które mogą przybierać różnorodne kształty i kolorowy, imitować drewno lub kamień. Największymi zaletami tego typu obrzeży, poza niską ceną, jest ich duża odporność na zmienne warunki pogodowe, przede wszystkim na wahania temperatury, wilgoć i promieniowanie UV. Najbardziej estetycznymi palisadami ogrodowymi są ich drewniane wersje. Takie obrzeża są dość tanie, ale niestety nietrwałe. Nawet przy impregnacji dość szybko ulegają niszczącemu działaniu wody i co kilka lat trzeba wymieniać je na nowe. Najtrwalszym rozwiązaniem są obrzeża betonowe, a najlepiej kamienne. Takie wersje palisad są droższe i dość masywne, a przez to nie będą pasowały do każdej kompozycji.

Jak instalować obrzeża?

Sposób montażu palisad ogrodowych w największym stopniu zależy od ich rodzaju – materiału, z jakiego je wyprodukowano oraz ich kształtu. Najbardziej pracochłonny jest montaż obrzeży betonowych lub kamiennych. Przed przystąpieniem do montażu należy ustabilizować podłoże. Na dno wykopu wsypujemy piasek lub drobny żwir, ewentualnie podsypkę cementową, która zwiąże palisadę i zabezpieczy ją przed przesuwaniem się w przyszłości. Znacznie łatwiejsze w instalacji są palisady ogrodowe drewniane i plastikowe. Szczególnie łatwy jest montaż obrzeży z zaostrzonymi palikami, które po prostu wciska się w grunt lub wbija przy pomocy gumowego, ewentualnie ciesielskiego młotka. Prawidłowa instalacja takich obrzeży jest łatwa i zajmuje niewiele czasu.

Wyznaczenie krawędzi trawników przy pomocy drewnianych lub plastikowych wersji palisad ogrodowych jest zadaniem niezwykle łatwym i szybkim w realizacji. Tego typu akcesoria przydadzą się również przy zakładaniu rabat kwiatowych czy zabezpieczaniu drzew i krzewów ozdobnych, zwłaszcza jeśli są to iglaki wymagające zakwaszenia gleby przy pomocy kory lub wiórów drzewnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here